Skocz do zawartości

Próba podączenia kamery CMOS VGA OV7670 z zestawem FPGA (Artix-7)


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

@FlyingDutch wielkie ++ za publikację tego posta i podzielenie się swoimi doświadczeniami. 😉 

Generalnie, niesamowity timing! Właśnie powoli kończę pisać swoją mgr-kę i ponieważ zwolnią mi się zasoby czasowe, już zacząłem się zastanawiać, w co włożę swój nos 😉 Szukałem jakichś tanich bardziej zaawansowanych FPGA, bo pomyślałem, że spróbuję zbudować jakiś proof of concept stereo kamery z przetwarzaniem na FPGA (just for fun, sporo mogę się nauczyć 😄)  - a teraz spadasz mi z nieba z tym postem, niesamowite szczęście. 🙂 Właśnie wczoraj znalazłem profil QMTECH-a i zacząłem szukać po informacji o ich płytkach.

Doczytałem się na EEVBlog forum, że ponoć płytki od QMTECH-a mają słaby decoupling. Masz może jakieś uwagi co do pracy tej płytki? Całe szczęście na ich github-ie jest trochę materiałów (aczkolwiek na EEVBlogu też narzekają na niektóre z repozytoriów).

Rozumiem, że w zestawie otrzymałeś odpowiedni zasilacz, prawda? 

Wybacz ignorancję, używasz JTAG-a od Xilinx-a czy też mogę użyć dowolnego JTAGa?

Pozdrawiam! 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
17 godzin temu, diablo_911 napisał:

@FlyingDutch wielkie ++ za publikację tego posta i podzielenie się swoimi doświadczeniami. 😉

.Doczytałem się na EEVBlog forum, że ponoć płytki od QMTECH-a mają słaby decoupling. Masz może jakieś uwagi co do pracy tej płytki? Całe szczęście na ich github-ie jest trochę materiałów (aczkolwiek na EEVBlogu też narzekają na niektóre z repozytoriów)

Rozumiem, że w zestawie otrzymałeś odpowiedni zasilacz, prawda? 

Wybacz ignorancję, używasz JTAG-a od Xilinx-a czy też mogę użyć dowolnego JTAGa?

Pozdrawiam! 🙂

Cześć,

jest jeden dość poważny problem z tym modelem płytki QMTECH którą kupiłem, mianowicie pin głównego zegara (M22)  ma nie najlepszy routing z wszystkimi obszarami układu FPGA (co często powoduje błędy implementacji). Można odpowiednią dyrektywą w pliku constraints  (XDC) zamienić ten błąd w "critical warning" ale może to powodować gorsze osiągi (maksymalną częstotliwość zegara dla danego projektu). Ten Artix-7 ma maksa 600 MHz i pewno byś tej częstotliwości nie osiągnał - mimo wszystko z zegarem 475 Mhz (koder HDMI) projekt działał mimo tego krytycznego ostrzeżenia. Odnośnie JTAG'a to używam klonu "Xilinx cable v2" z Aliexpress za około 90 PLN i działa dobrze, przedtem miałem inny drogi model Digilenta (240 PLN) i miałem z nim ciągle kłopoty.

Kupiłem tą płytkę ze względu na cenę (potrzebowałem FPGA o dużej ilości zasobów) i mam nadzieję, że pomimo tej wady o której pisałem da się ją wykorzystać w planowanych projektach.

Pozdrawiam

BTW: na stronie firmy Digilent są ciekawsze projekty z użyciem tego samego małego sensora CMOS. Patrz linki:

https://projects.digilentinc.com/projects/tags/fpga?page=1

https://projects.digilentinc.com/cc-ad/cmos-sensor-camera-system-9f74f8

Ten projekt z drugiego linku mam na etapie braku błędów syntezy, czy implementacji (Vivado 2018.3) - także dla płytki FPGA QMTECH opisywanej wyżej. Nie miałem czasu sprawdzić go fizycznie "na sprzęcie", czy działa, ale brak błędów implementacji to bardzo dobry znak 😉

Chciałem tu zamieści cały spakowany projekt dla Vivado, ale projekt po kompresji zip'em ma 89 MB a Forbot ma ograniczenie wielkości załączników do 50 MB i się nie udało.

Jak będę miał chwilę czasu to wrzucę ten spakowany projekt na mój "Google disk" i wkleję tu link.

 

Edytowano przez FlyingDutch
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

29 minut temu, FlyingDutch napisał:

Cześć,

jest jeden dość poważny problem z tym modelem płytki QMTECH którą kupiłem, mianowicie pin głównego zegara (M22)  ma nie najlepszy routing z wszystkimi obszarami układu FPGA (co często powoduje błędy implementacji). Można odpowiednią dyrektywą w pliku constraints  (XDC) zamienić ten błąd w "critical warning" ale może to powodować gorsze osiągi (maksymalną częstotliwość zegara dla danego projektu). Ten Artix-7 ma maksa 600 MHz i pewno byś tej częstotliwości nie osiągnał - mimo wszystko z zegarem 475 Mhz (koder HDMI) projekt działał mimo tego krytycznego ostrzeżenia. Odnośnie JTAG'a to używam klonu "Xilinx cable v2" z Aliexpress za około 90 PLN i działa dobrze, przedtem miałem inny drogi model Digilenta (240 PLN) i miałem z nim ciągle kłopoty.

Kupiłem tą płytkę ze względu na cenę (potrzebowałem FPGA o dużej ilości zasobów) i mam nadzieję, że pomimo tej wady o której pisałem da się ją wykorzystać w planowanych projektach.

Pozdrawiam

Dzięki za info. 😉 Czy wystarczy to nie wiem, muszę usiąść i zaplanować. Aczkolwiek, za tę cenę taki układ do implementacji średnio-zaawansowanych projektów wydaje się bardzo kuszącą propozycją. Czytając EEVBloga właśnie martwiłem się, czy w ogóle uda się coś odpalić, ale jak Twój przykład pokazał - mam zielone światełko do zakupu. 😉

Jaki frame rate udało Ci się uzyskać na tym układzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
1 godzinę temu, diablo_911 napisał:

Jaki frame rate udało Ci się uzyskać na tym układzie?

Hej - jeszcze tego nie mierzyłem - od czasu gdy liczba równolegle prowadzonych projektów w pracy nie spada poniżej trzech mam naprawdę minimalne ilości czasu na własne zainteresowania 😉

Mógłbyś podesłać link do EEVBloga dotyczący tej płytki QMTECH ?

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie sam wątek dotyczył płytek z Zynq-ami, ale są tam generalnie komentarze do płytek QMTECH-a - LINK

Plus znalazłem taki krótki spis, w którym przy wszystkich płytkach QMTECH-a jest komentarz "so beware" 🙂 - LINK

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

dzisiaj miałem chwilkę czasu i sprawdziłem układ VGA na płytce prototypowej - były tam błędy przy wtyczce VGA (pomyłka w pinach linii RGB). Po poprawce cały układ na płytce FPGA działa zupełnie poprawnie (są wszystkie składowe koloru).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.