Skocz do zawartości

Detekcja sygnału do licznika Geigera - dwa sposoby, który wybrać?


pronoob

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Planuję zbudować licznik Geigera, przeszukując schematy doszedłem do etapu gdzie nie mogę się zdecydować które rozwiązanie będzie lepsze.

Tuba przewodzi przez bardzo krótki czas impuls 400v który musi zostać dalej wykryty przez mikrokontroler. Wciskając przycisk na schematach symulujemy krótki impuls jakby tuba przewodziła w przypadku wykrycia cząstki promieniowania.

Sposób 1:

Dzielnik napięcia

image.thumb.png.076607de4cbe1872c78c1d2392fa7286.png

Prosty dzielnik który z 400v robi pare mV które można odpowiednio wzmocnić i dalej przekazać powiedzmy do mikrokontrolera.

W teorii proste, łatwe szybkie, ale czy bezpieczne?

Sposób 2:

image.thumb.png.eead73a3c3052485df09b5c886d41858.png

Na podstawie https://ep.com.pl/files/10650.pdf

Pozwolę sobie zacytować:

Cytat

Rezystor R4 (4,7 Mohm [na schemacie 6.8M]) stanowi tutaj tak zwany opór roboczy. Impuls napięcia na tym rezystorze świadczy o  wykryciu
przez licznik cząstki jonizującej. Kondensator C5 (68 pF) stanowi separację między tubą zasilaną wysokim napięciem, a  resztą elektroniki odczytowej zasilanej niskim napięciem. Kondensator ten przewodzi jedynie impulsy, a  jego wartość została tak dobrana, aby uzyskać maksymalną możliwą częstość zliczeń (ilość impulsów w  czasie), ale jednocześnie pojemność ta nie może być za mała, aby wysokość impulsu była zdolna do otwarcia tranzystorów T7 i T8 (BC546) pracujących w układzie Darlingtona.
Rezystor R5 (4,7 Mohm [na schemacie 6.8M]) sprawia, że tranzystory T7 i T8 [darlington] są zatkane, gdy nie ma impulsu. Dioda Zenera D4 (9,1 V) zabezpiecza tranzystory T7 i T8 w przypadku pojawienia się dużego impulsu na rezystorze R4. 

Nie do końca rozumiem czemu został tam użyty Darlington zamiast normalnego tranzystora.

Link do emulatora: https://tinyurl.com/yxem8twv

Który sposób będzie lepszy?

Edytowano przez pronoob
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.