Skocz do zawartości

Zasilanie silnika elektrycznego z dwóch źródeł


Imilek

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Razem z kolegą z koła naukowego wpadliśmy na pomysł na projekt i chciałbym Was zapytać o radę. Docelowo do zbudowania jest układ z ogniwem paliwowym oraz baterią Li-Pol. Jednakże najpierw chciałbym przetestować koncepcję sterowania tym układem bez pierwszego, wcześniej wspomnianego elementu.

Układ ten miałby funkcjonować w ten sposób, że silnik cały czas zasilany jest z ogniwa, jednakże przy wyższym poborze prądu następuje dołączenie do układu zasilania z  akumulatora (gdy moc pobierana przez silnik jest mniejsza od mocy ogniwa, następuje ładowanie baterii z ogniwa). Moim zdaniem przy wysokim poborze prądu napięcie ogniwa spadnie, zatem zasilanie układu z baterii niejako odbywałoby się automatycznie (jeżeli tak nie jest, proszę wyprowadźcie mnie z błędu). Moje pytanie jest następujące: czym zastąpić ogniwo i za pomocą jakich elementów realizować wcześniej wspomniane funkcje? Moja koncepcja wygląda w ten sposób, że ogniwo zastąpiłbym zasilaczem niskiej mocy (o napięciu 5V), którego zadaniem było zasilanie układu mikrokontrolera wraz z mostkiem H, za pomocą którego sterowałbym silnikiem. Zmiana prędkości obrotowej silnika odbywałaby się przy pomocy PWM i potencjometru obrotowego, a dodatkowo zbudowany byłby układ mechaniczny, który symulowałby wzrost obciążenia na silniku. Co do ładowania akumulatora, to po prostu myślałbym, żeby na stałe podłączyć układ ładowarki Li-Pol np. TP4056, która to będzie utrzymywać stałe napięcie 4,2 V. Dla mnie jednak problemem jest zasilanie silnika z akumulatora przy większym poborze prądu. Czy napięcie na zasilaczu spadnie aż tak bardzo, żeby akumulator mógł rozpocząć oddawanie energii? Czy może jest na to jakiś inny sposób?

Czy macie może jakiś inny pomysł na realizację tego zadania? Za wszelką pomoc byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.