Skocz do zawartości

Silniki Pololu redukcja szumu


tktofi

Pomocna odpowiedź

Witajcie, forumowicze.

Zbudowałem projekt line followera taki prościutki bym powiedział. Ale mam problem z tym że czasami mi się zawiesza program. Przeczuwalnie procek się resetuje w skutek, zbyt dużych szumów.
Nie stosowałem przetwornic sepracyjnych ani, nic. Normalna płytka dwustronna, masa rozlana na botside. Teraz żałuje, można było zrobić 4warstwową, wówczas tzw. pętla masy(chyba tak się to nazywa) byłaby możliwie mała, co też podobno redukuje szumy.
W swoim projekcie umieściłem w celu redukcji szumu filtr CMJ2101(szary większybloczek) i bezpośrednio obok kondensatory 470nF, tj na foto. Mostek H to DRV8833, Procek STM32H743

image.thumb.png.ff196d962da7cedac241311bdff2ea38.pngimage.thumb.png.cf6fc92f55f4e970a653554d983a07f9.png

Co mogę jeszcze zrobić żeby zredukować jeszcze ten szum? Jakieś zwijanie przewodów doprowadzających napięcie do silnika w pętelki? Nwm, doradźcie pls 😉 

 

Dodam że, jak silniki były nowe to się to nie zdarzało. Wiadomo jakieś zużycie szczotek czy coś i się robią większe szumy😕 

Edit: Osiągane wyniczki:

 

Edytowano przez tktofi
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Db,  sam rozwiązałem. Problemem był program 🤣

Przeprowadziłem nieco badań, po filtracji przedstawionym filtrem wartość szumu napięcia w linii zasilania silników wynosi około 20mV. Więc jakby ktoś chciał to można tego użyć. Powiem że testowałem to naprawdę wręcz morderczych konfiguracjach i ani sterownik silników ani zastosowany filtr nie uległ uszkodzeniu. 

Według dokumentacji dławik CMJ2101 wytrzymuje prąd do 500mA, jednak przy zasilaniu napięciem do 9V silnika Pololu HPCB nawet przy zatrzymanym wale, i nagłych zmianach prędkości lub wręcz kierunku obrotów nie uległ uszkodzeniu. Pozdro! 😉

Edytowano przez tktofi
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.