Skocz do zawartości

Sterowanie oświetleniem z licznikiem osób w pokoju


matb147

Pomocna odpowiedź

Witam,

próbuję wykonać układ jak w temacie, korzystając z Arduino Uno, 2 x czujnik ruchu PIR oraz wyświetlaczem LCD. Zaświecanie i gaszenie lampki przy wykryciu / zaprzestaniu ruchu jest proste, ale chciałbym dodać do układu licznik osób znajdujących się w pokoju, i przy wartości licznika 0 z pewnym opóźnieniem wyłączać oświetlenie. Wiem że powinienem badać, który czujnik zareagował pierwszy, ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Jakie to czujniki? Para fotokomórek, które rozpoznają  kolejne przesłanianie? Bo standardowe czujniki ruchu - niezależnie od ich ilości - raczej się tutaj nie sprawdzą. One po prostu obserwują pewien obszar i rejestrują zachodzące na nim zmiany podczerwieni. Właśnie zmiany, bo inaczej byle żarówka wywoływała by alarm. No chyba, że masz długi korytarz w którym wykrywasz ruch i zapalasz kolejne światła, a przy okazji rozpoznajesz w którym kierunku dana osoba idzie. A co jeśli jednocześnie wchodzą trzy osoby obok siebie, a potem wychodzą dwie? Albo idzie jedna za drugą dziesięć osób i cały korytarz jest oświetlony? Określenie ile osób znajduje się w pomieszczeniu to całkiem nietrywialny  problem.

Jeśli chcesz jedynie stwierdzić, czy ktoś jest w pomieszczeniu (a nie czy ciepły obiekt się przemieszcza) to chyba kamera termowizyjna?😉. Jeśli masz jakiś inny pomysł, to napisz. Napisz więcej o tym jak wyobrażasz sobie - od środka, i szczegółowo - działanie tego układu, zwłaszcza jak masz zamiar odróżniać dwie osoby obok siebie od jednej osoby. Rozpatruj najbardziej nieprzyjemny przypadek a nie najwygodniejszy. Jak masz zamiar stwierdzić, czy ktoś wszedł lub wyszedł? Jak to sobie wyobrażasz?

Jeśli "nie masz pojęcia jak się za to zabrać", to przynajmniej napisz dokładnie za co się chcesz zabrać, jakie masz na to środki - pieniądze, czas, doświadczenie. Napisz to dla siebie i przemyśl. Może zrób kilka rysunków? Potem, gdy będziesz miał konkretne pytanie to zadaj je na forum. Wtedy będziesz miał większe szanse, że otrzymasz odpowiedź na Twoje pytanie, bo w tej chwili wygląda to tak - przynajmniej dla mnie - że chcesz aby ktoś za Ciebie myślał.

Przemyśl problem na zasadzie: Co chcę uzyskać? Czy istnieją gotowe takie lub podobne rozwiązania? Jak działają? Jaką mają cenę? Jeśli są drogie, to dlaczego? Jeśli są tanie to czy nie lepiej kupić gotowca?  Co mi jest do tego potrzebne? Czego się będę musiał nauczyć? Czy mogę zdobyć to co jest mi potrzebne? Dlaczego Arduino? Dlaczego Uno?

Nie traktuj proszę tego co napisałem jako złośliwości, ale najchętniej pomaga się tym, którzy sami sobie pomagają.

                     Pozdrawiam

                                   Bogusław

PS

Widzę, że to Twój pierwszy post. Przedstaw się proszę, napisz kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach, o swoim doświadczeniu, będzie łatwiej Ci pomagać.

                         B

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.