Skocz do zawartości

Błąd wgrywania bootloadera/programu


Waldy

Pomocna odpowiedź

Dobry wieczór,borykam się z problemem poprawnego wgrania bootloadera jak i kodu programu dla układu Atmega88PA w obudowie TQFP32. Układ jest już wlutowany na płytkę do programowania używam przejściówki kanda ISP na 6 pinów. Co ciekawe sprawdzając podłączony avr w programie mkAVR Calculator atmega jest poprawnie wykrywana to też odrzuciłem(mam nadzieję) opcję błędnego połączenia wyprowadzeń mosi,miso,sck i resetu. Podmieniłem programatory i tasiemki i sytuacja się nie zmienia mkAVR Calculator wykrywa za każdym razem a Adruino ide sypie błędem. Przeinstalowałem jeszcze raz środowisko 1.8.13, przylutowałem inną atemge88  i wciąż Arduino IDE pokazuje mi takie coś przy próbie wgrania bootloadera jak i programu:

avrdude: Version 6.3-20201216
         Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/
         Copyright (c) 2007-2014 Joerg Wunsch

         System wide configuration file is "C:\Users\Waldek\AppData\Local\Arduino15\packages\MiniCore\hardware\avr\2.1.0/avrdude.conf"

         Using Port                    : usb
         Using Programmer              : usbasp
         AVR Part                      : ATmega88P
         Chip Erase delay              : 9000 us
         PAGEL                         : PD7
         BS2                           : PC2
         RESET disposition             : dedicated
         RETRY pulse                   : SCK
         serial program mode           : yes
         parallel program mode         : yes
         Timeout                       : 200
         StabDelay                     : 100
         CmdexeDelay                   : 25
         SyncLoops                     : 32
         ByteDelay                     : 0
         PollIndex                     : 3
         PollValue                     : 0x53
         Memory Detail                 :

                                  Block Poll               Page                       Polled
           Memory Type Mode Delay Size  Indx Paged  Size   Size #Pages MinW  MaxW   ReadBack
           ----------- ---- ----- ----- ---- ------ ------ ---- ------ ----- ----- ---------
           eeprom        65    20     4    0 no        512    4      0  3600  3600 0xff 0xff
           flash         65     6    64    0 yes      8192   64    128  4500  4500 0xff 0xff
           lfuse          0     0     0    0 no          1    0      0  4500  4500 0x00 0x00
           hfuse          0     0     0    0 no          1    0      0  4500  4500 0x00 0x00
           efuse          0     0     0    0 no          1    0      0  4500  4500 0x00 0x00
           lock           0     0     0    0 no          1    0      0  4500  4500 0x00 0x00
           calibration    0     0     0    0 no          1    0      0     0     0 0x00 0x00
           signature      0     0     0    0 no          3    0      0     0     0 0x00 0x00

         Programmer Type : usbasp
         Description     : USBasp, http://www.fischl.de/usbasp/

avrdude: auto set sck period (because given equals null)
avrdude: error: program enable: target doesn't answer. 1 
avrdude: initialization failed, rc=-1
         Double check connections and try again, or use -F to override
         this check.


avrdude done.  Thank you.

Błąd przy wgrywaniu bootloadera.

W większości przypadków błąd rc=-1 świadczył o niepoprawnym podłączeniu ale nie potrafię się go dopatrzeć choć teraz zaczynam się zastanawiać czy między programatorem a wyprowadzeniem reset musi być rezystor 10kohm ?  W załączniku dołączam schemat układu może tam mam błąd a ja patrze i go nie widzę...

Pozdrawiam Waldek.

schemat.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.