Skocz do zawartości

Silnik do podnoszenia/opuszczania biurka


Wiljer

Pomocna odpowiedź

Cześć,

w oparciu o projekt http://cesarmoya.com/blog/motorizing-standup-desk/ chciałbym w swoim biurko zamontować mechanizm podnoszenia i opuszczania blatu. Na razie zbieram wiedzę. Pierwszy będę składał jakiś ukłąd z napędem i mam mały problem z jego wybore. Z kilku źródeł wiem, że aby podnieść blat biurka jest potrzebne minimum 2Nm momentu. Przejrzałem zatem ofertę botlandu oraz podownych motoreduktorów na aliexpress. Rozbieżność parametrów jest dosć duża. Kilka z moich wątpliwości spisałem poniżej, będę wdzięczny za każdą radę.

1. Jaka przekładnia. Na tapetę biorę silnik Pololu 37Dx54L. W wersji z przekładnią 100:1 jest 100RPM i 39kg*cm natomiast przy zastosowaniu przekładni 50:1 mamy 200RPM i 23 kg*cm. I teraz pytanie, czy w moim przypadku 100RPM, które mocno spadnie pod dużym obciążeniem będzie wystarczające? Wydaje się, że bardziej wartościowy dla mnie będzie większy moment obrotowy.

2. Poniżej jest tabela dla silnika IGB37-3530 z aliexpress

image.thumb.png.897a14ebe8ecbfdeb876bd5f935576aa.png

112RPM (412 to błąd) pod obciążeniem wydaje się minimum sensownym ale Max Moment 8,8Kg*cm to już bardzo mało, wynika z tego, że musiałbym użyc 3 takich silników. Czy max torque to wartosc ktora mnie powinna interesować (czy load torque)? Trochę nie bardzo rozumiem wartość load torque, 30 kg*cm jest osiagane przy 9 obrotach na minutę - to jakaś straszna wartość 😄 Jak to wygląda w praktyce? Faktycznie dla silnika z przekladnią 90 przy podnoszeniu biurka zgodnie z tabelą obroty spdałyby do 88 na minutę?

Trochę lepiej sytuacja wygląda w silniku JGB37-31ZY (droższy o 23zł od tego powyżej) tutaj dla przekładni 56:1 jest 21 kg*cm max Torque i 138RPM. (3.9kg*cm Load torque).

3. Co myślicie o zastosowaniu 2 słabszych silników zamiast 1 mocniejszy? Np. 2x JGB37-3530. z przekładnią 90:1 RPM 111 i max torque 13kg*cm (czyli sumarycznie 26kg*cm)

Wszystkie rozważane silniki są zasilane prądem o napięciu 24V.

Podsumowując jeśli miałbym użyć 1 silnika to rozważam:

a) JGB37-31ZY 71zł (aliexpress) 90:1, max torque 24kg*cm, 90RPM (niskie RPM mnie zastanawia)

b) JGB37-31ZY 71zł (aliexpress) 56:1, max torque 21kg*cm, 140RPM (tutaj natomiast nie wiem czy moment nie bedzie za mały)

c) Pololu 4684 99zł (botland) 70:1, max torque 31kg*cm 140RPM

d) Pololu 4683 99zł (botland) 50:1, max torque 23kg*cm 200RPM

Będę wdzięczny za wskazówki i ogólnie nakreślenie jak to wygląda w praktyce. Jak patrzeć na te wartości. Co ma faktycznie znaczenie.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.