Skocz do zawartości

Działanie DFPlayer a zasilanie Arduino


ffgambler

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Mam pytanie ale muszę najpierw nakreślić całą sprawę więc proszę o cierpliwość 😀.Odtwarzam sobie dzwięki z DFPlayer podłączonego do Arduino. Zauważyłem jednak, że jakość jego pracy zależy od sposobu zasilania Arduino. Mam 3 metody zasilania:

a) zasilacz 5V->Pin Vin Arduino a potem z pin 5V Arduino - > 5V dla DFPlayer. Wiem, że to niepoprawne i jeśli chce tak zasilać to powinienem dać na Vin większe napięcie ale doczytałem to już po złożeniu projektu. Zrozumiałe jest więc, że w tej wersji DFPlayer wysiada przy głośniejszych dźwiękach gdy podeślę mu większą głośność. Reszta programu jednak działa i na mniejszej głośności wszystko jest ok (dlatego też nie wyłapałem na testach jakiś problemów)

b) zasilacz 5V -> Pin Vin Arduino oraz równolegle zasilacz 5V -> wejście 5V dla DFPlayer. W tym wypadku znacząco poprawia się jakość dźwięków. DFPlayer też się wyłącza ale znacznie rzadziej/ później niż w przypadku a)

c) ten sam zasilacz ale z domontowanym przewodem USB zasila Arduino właśnie przez wtyk USB. 5V z pinu Arduino idzie na DFPlayer (tak jak w a)). ŻADNYCH problemów. Pełna głośność, nic nie przerywa.

Czytałem na stronie Forbot ten artykuł https://forbot.pl/blog/arduino-co-w-srodku-piszczy-1-schemat-id16900 i tu pojawia się moje pytanie i rozkmina.
Widzę, że na wejściu zasilania jest stabilizator który jeśli nie ma "zapasu" napięcia na wejściu to nie jest w stanie podać za dużo prądu na swoje wyjście co wyjaśnia problemy w pkt a) (wnioskuję to z wykresów w nocie katalogowej NCP1117- załączam wykres). Nie wyjaśnia to jednak problemów z puncie b). Myślałem, że i mój zasilacz daje ciała ale w c) wszystko jest ok. Ze wspomnianego artykułu wnioskuję, że między portem USB Arduino a nitką 5V właściwie nic nie ma. Stabilizator jest tylko na wejścia Vin i wtyk. Może on mieć wpływ na tor a) ale nie na b) i c). I moje pytania:


1. Co takiego jest na torze gniazdo USB a nitka 5V Arduino co powoduje, że sposób c) jest lepszy od b) skoro jest to to samo zasilanie. Co poprawia "jakość" zasilania? Jedyną różnicą między b) i c) wydaje się być użyty przewód.

2. Tak bardziej ogólnie- gdybym chciał przenieść kiedyś (ten albo inne) projekt na płytkę z użyciem tylko Atmegi czy powinienem też używać jakiegoś stabilizatora? Pytam głównie mając na uwadze dodatkowe urządzanie. Czy takie urządzenia jak DFPlayer zasilać niezależnie i na wejściu całego układu dawać jakiś stabilizator np. LM7805 (szczególnie przy zasilaniu bateryjnym/powerbanku).

vve.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.