Skocz do zawartości

Arduino Uno/Nano Gamepad - prezentacja aplikacji oraz biblioteki


09pawel0898

Pomocna odpowiedź

Cześć, jestem nowy zarówno tu na forum, jak i w zabawie z Arduino.

Nie jestem pewien czy temat jest w odpowiednim dziale, ale przejdę do rzeczy ..

//Edit - Na pewno jest w złym dziale 😕 Prawdopodobnie post powinien trafić do Arduino i ESP

 

Posiadam klona Arduino UNO, który chciałem aby posłużył mi do zrobienia zestawu przycisków/joysticków - czyli

zwykłego gamepada komunikującego się z komputerem poprzez interfejs USB.

 

Okazało się, że w przypadku Arduino UNO bądź NANO nie jest to takie łatwe, ponieważ nie posiadają chipa 

ATmega32u4 który wspiera klasę HID. Nie można w tym wypadku bezpośrednio skorzystać ze znanej

biblioteki Joystick.h. Z tego co przeczytałem aby osiągnąć pożądany efekt trzeba się pobawić w przeprogramowywanie firmware

chipa do komunikacji przez USB za pomocą programu Flip. Nie wiem co w przypadku tanich klonów z układem CH340.. 

Być może wcale nie jest to możliwe.

 

Zainspirowany tym filmikiem na youtube - LINK, napisałem malutką bibliotekę do arduino która obsługuje przyciski i joysticki oraz wysyła informacje o zmieniającym się ich stanie przez port szeregowy.

 

Do tego w C++ napisałem aplikację która śledzi ruch na porcie szeregowym, oraz pozwala bardzo szybko

oprogramować wszystkie podłączone do arduino komponenty, oraz emulować za ich pomocą przyciski 

klawiatury bądź mysz - za pomocą joysticka.

 

Sądzę że całość spełniła moje oczekiwania, wystarczy pare linijek kodu w arduino oraz błyskawiczna konfiguracja komponentów 

w programie i mamy działającego gamepada na arduino UNO/NANO bądź każdym innym.

 

Minusem aplikacji jest konieczność działania w tle.. np. gry.

Testowałem wykorzystanie procesora w Wiedźminie 3 , na moim sprzęcie(i7-6820hq) zwiększenie zużycia 

wahało się w granicy 1%.

 

Linki do repozytoriów na githubie :

 

Biblioteka , Aplikacja 

// Edit - link do krótkiego filmiku z prezentcją PREZENTACJA

Chętnie poznam wasze opinie 🙂

Edytowano przez 09pawel0898
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.