Skocz do zawartości

Terenowy robot mobilny - dobór kół


Rykacz

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Powoli przymierzam się do zbudowania swojego pierwszego robota mobilnego - ruchomą tarczę strzelecką. Przeszukałem dział w poszukiwaniu jakieś wskazówki dot. doboru kół ale nie rzuciło mi nic w oczy.

Założenia są proste - ma jeździć do przodu, do tyłu i skręcać (prawdopodobnie na zasadzie czołgu, aczkolwiek jak to nie wypali to zmajstruje jakiś układ kierowniczy przy pomocy serwa modelarskiego).

Dokładniejsza specyfikacja:

  • Waga - max 5 kg. Wymiary podstawy raczej 25 cm na 60 cm.
  • Teren w jakim będzie się poruszał robot to beton, ubita ziemia i łąka - może nie trawnik w ogrodzie ale też nie krzaczory czy błoto - po prostu zwykła ziemia delikatnymi nierównościami z trawą max do kostki. 
  • Napęd 2x4 za pomocą dwóch silników od ASG umieszczonych prawdopodobnie po przekątnej  - obroty pod obciążeniem w replice ok. 15k RPM. Momentu obrotowego niestety nie udało mi się znaleźć dla standardowych silników ale tuningowane mają około 3Kg/cm, więc dla założenia przyjmijmy 2Kg/cm.
  • Założone przyśpieszenie min. 3 m/s2. Prędkość maksymalna min. 15 km/h.

I do tego potrzebuje odpowiednich tanich kółek. Raczej odrzuciłem standardowe 65mm - wydają mi się za małe. Prędzej myślałem o kółkach od wózków na zakupy o średnicy 100mm, 125mm lub 150mm. Ew. są jeszcze 80mm na botlandzie (https://botland.com.pl/kola-z-oponami/7420-dfrobot-kolo-80x17mm.html).

I tutaj potrzebuje wskazówki, które będą najlepsze do tego projektu. Wiadomo im większe koło tym lepsze zdolności terenowe i większa teoretyczna prędkość maksymalna ale z drugiej strony potrzeba więcej momentu obrotowego.

PS Raczej chciałbym uniknąć przekładni na kołach

PPS Z góry dziękuję za dyskusję akademicką lub zwroty typu "policz sobie". Po prostu potrzebuje informacji typu "100mm w zupełności wystarczy, większe nie są potrzebne".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.