Skocz do zawartości

Sieć Wifi na Raspberry Pi 400 (PiOS) - trochę niezrozumiały problem


Friedrich

Pomocna odpowiedź

Drugi post z rzędu choć na inny temat ale mam nadzieję, iż nie zostanie to uznane za spam.

Wifi i Pi400 - wiem że postów na temat współpracy Wifi i Raspberry jest więcej natomiast miałem sytuację, której nie rozumiem:

W domu mam dwie sieci Wifi: nr 1 nowy router Archer 400 (2,4GHZ, g/n mix) i nr 2 router stary TP-Linka (2,4GHz, g/n mix). Przedwczoraj Pi400 pracowało bez problemu z obydwiema sieciami. Wczoraj uruchamiam malinkę i ona zamiast połączyć się z silnym sygnałem sieci nr 1 wyszukała i połączyła będącą ledwo w zasięgu sieć nr 2. Zdziwiony postanowiłem najpierw ręcznie zmusić malinkę do połączenia z nr 1, a później zacząłem kombinować głębiej. Poznałem komendę wejścia do ustawień WiFi z poziomu wiersza poleceń i tam wyrzuciłem zupełnie siec nr 2. W efekcie Pi nie łączył się wcale. Więc zmieniłem ręcznie WPA-PSK na WPA2-PSK (bo w zasadzie tak jest te szyfrowanie opisane w ustawieniach routera). W efekcie przestało działać całkowicie wifi w Pi400 co trochę mnie zdziwiło bo spodziewałem się iż w najgorszym razie nie połączy się tylko z siecią nr 1. Po wyrzuceniu "2" wszystko wróciło do stanu poprzedniego czyli siec nr 1 nie łączy, sieć nr 2 łączy. Plus test na komórce - net działa. Więc niby koniec...

Ale wieczorem mnie coś tknęło i włączyłem na routerze nr 1 wifi w standardzie 5GHz. Łączę - działa. Ucieszony z ciekawości kliknąłem jeszcze na sieć nr 1 w standardzie 2,4GHZ (ta z którą 2 godziny walczyłem i poległem) - i Pi400 połączyła! No i jestem w kropce. Dlaczego wcześniej nie chciała, a później bez problemu? Sieć nr 1 w 2,4GHz była z pewnością sprawna bo obok latop był do niej podłączony i hulał. Hasło bez zmian, w routerze oprócz włączenia wieczorem sieci 5GHz niczego nie zmieniałem. 

W jakim standardzie wifi pracuje Pi400 (i ogólnie Pi4)?

Edytowano przez Friedrich
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.