Skocz do zawartości

Obwód zasilania PRO Micro przez USB oraz Li-Ion


GaladMad

Pomocna odpowiedź

Pracuję nad projektem urządzenia HID opartego o Arduino Pro Micro (miniatura Leonardo). Urządzenie powinno działać zarówno po podłączeniu przez USB do komputera oraz bezprzewodowo z wykorzystaniem modułu radiowego (drugie urządzenie będzie wtedy wpięte do komputera przez usb). Postanowiłem zasilać to urządzenie, w trybie pracy zdalnej, przez ogniwo Li-Ion 18650. No i mam mały problem, bo chciałbym aby:

1. Jeśli urządzenie jest podłączone do usb komputera to Arduino powinno być zasilane z usb i w tym czasie ogniwo może się jednocześnie ładować.

2. Po odpięciu usb urządzenie powinno być zasilane z ogniwa.

Ten problem już do mnie wraca nie pierwszy raz. Wymyśliłem co prawda jakieś rozwiązanie ale nie jestem pewien czy zadziała, dlatego chciałbym prosić o weryfikację. Być może ktoś spotkał się już z podobnym problemem lub będzie w stanie wymyślić lepsze rozwiązanie, np. bez wykorzystywania dodatkowego portu microUSB.

Komponenty na rysunku to: Arduino Pro micro, dodatkowy port USB, dioda schottky'ego, ładowarka z przetwornicą STEP-UP 5V (docelowo pozbędę się z niej portów USB) oraz ogniwo 18650. Z góry przepraszam za bazgroły ale chyba tak najłatwiej przedstawić swój pomysł.

Układ_ładowania.png

Link do komentarza
Share on other sites

Jezeli ta bateria tam ciagle bedzie to najproscie zasilanie usb dac na ladowanie, a ardu zasilane z wyjscia tej przetwornicy...czyli jak teraz tylko bez tej diody...tak jak teraz to takie troche zasilanie redundantne z tym ze te napiecia pewnie nie beda rowne (spadek na diodzie) i nie bedzie to pewnie zbyt efektywne...

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie usunięcie diody ma sens jeśli faktycznie bateria będzie tam na stałe. Wyeliminuje to też jakieś skoki napięcia podczas podłączania przewodu usb. Dodatkowo jeśli wyłącznik przeniosę z przewodu (+) za ogniwem na przewód (+) za przetwornicą to będzie można ładować urządzenie po wyłączeniu.

Dzięki @farmaceuta jak zawsze przydało się spojrzenie kogoś innego 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.