Skocz do zawartości

Manipulator 3r


hp

Pomocna odpowiedź

Witam, planuję zaprojektować a następnie złożyć (oczywiście wszystko w swoim czasie) manipulator 3R.

Pierwsze moje pytanie:

Jak zrobić ruch obrotowy pomiędzy podstawą a pierwszym członem ?

Przykładowo jak tutaj:

IMG_4aa534604e13c2211.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze trafiłeś. Projektuje właśnie manipulator z 5 stopniami swobody zdolny podnieść walec o masie 0.5kg i średnicy 66mm (puszka piwa:) ) na ramieniu 40cm. Większość problemów mam już rozwiązanych (przynajmniej w projekcie), w tym solidne umocowanie całości do podłoża na obrotowej platformie. Budowę zacznę za ok. miesiąc.

Mój patent na obrotową podstawę.

Załóżmy podstawę o średnicy ok 12cm.

całość obraca się po okrągłej (lub nie) płycie o średnicy 12cm. Płyta może być o dowolnym kształcie - ważne żeby dało sie na niej narysować koło o średnicy 12cm.

ramię manipulatora przytwierdzamy do środka okrągłej (koniecznie) płyty o średnicy 11cm lub nawet mniej niż 11cm. z obu stron płyty montujemy małe kółeczka (im mniejsze tym niżej ramie będzie zamontowane) - po 4 (co 90 stopni) albo po 6 (co 60 stopni) albo i po 8 po każdej stronie płyty. Generalnie płyta będzie nam się ładnie na tych kółeczkach obracała.

płytę z ramieniem kładziemy na dolnej płycie i przez obie przetykamy wspólną oś, która ma zabezpieczyć je przed przesuwaniem względem siebie.

następnie, od góry nakładamy płytę w kształcie pierścienia o średnicy zewnętrznej 12cm i wewnętrznej - 10cm. chodzi o to, że kółka na płycie środkowej (tej z zamontowanym manipulatorem, będą jeździły po tym pierścieniu. pierścień przytwierdzamy do płyty dolnej długimi śrubami na obwodzie.

napęd:

między dolną a środkową płytą kładziemy duże koło zębate (9-10cm średnicy) i przytwierdzany je do dolnej płyty. na środkowej płycie montujemy silnik skierowany osią w dół i z zębatką obracającą się o wielkie koło zębate.

materiały:

płyty dolną, środkową i pierścień górny - blacha aluminiowa (niestety trzeba wyciąć u metalurga jakiegoś, bo w domu nie da rady wyciąć koła (nie mówiąc o pierścieniu).

kółka - łożyska 7-8mm średnicy zewnętrznej

oś obrotu - śruba M10 lub pręt nagwintowany 10mm

koła zębate - części zamienne do krajalnicy (koło z krajalnicy zelmer ma ok 10cm).

najważniejsze: rysunek.

komentarz do rysunku:

1. to jest tylko szkic prezentujący ideę.

2. kółka raczej powinny być zamontowane do środkowej płyty a nie do skrajnych

3. rysunek przedstawia potencjometr zrobiony z grafitu z elastycznego ołówka. pomysł iście kozacki i mało precyzyjne. zrezygnowałem z niego.

4. rysunek zrobiony na google docs drawings - stąd taka a nie inna forma.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozwiązanie na prawdę fajne, ale nie ma czegoś co mógłbym kupić jakiś moduł silnika z łożyskiem od razu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz kupić łożysko oporowe zwane też łożyskiem wzdłużnym. Tańsze, większe i cięższe. Np to:

http://allegro.pl/item1047383118_51116_lozysko_kulkowe_wzdluzne_80x105x19_mm.html

są też mniejsze i tańsze. Ale musisz sobie wtedy jakoś rozwiązać kwestię napędu

Ten mechanizm co wrzuciłem na zdjęciu wygląda dokładnie jak takie łożysko.

Nie wiem tylko jak zamocuję dolną nieruchomą i górną obrotową część, podobnie w sumie silnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.