Skocz do zawartości

Zegarek LCD na PCF8583


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Hej, wrzucam do sprawdzenia schemat i PCB, aby ktoś ocenił. Dopiero zaczynam, więc najbardziej chciałbym jakiś porad odnośnie prowadzenia ścieżek na PCB, bo w sumie robię to na oko. Oglądałem kilka poradników do Eagla itp.więc moja wiedza jest na razie bardzo uboga w tej kwestii.

schemat.thumb.png.a7faee5843b6e0a143285bc4e680fff2.png

board.thumb.png.9cb3f6be65fe42d78aae48139f89b06a.png

Jest to prosty zegar z kalendarzem oparty na RTC pcf8583. Zawartość wyrzucam na LCD. Zegarek ma możliwość nastawu za pomocą mikroswitchy.

 

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

PCF niema podtrzymania bateryjnego lub chociaż kondensatora, płytkę można mocno pomniejszyć chowając niemal wszytskie komponenty pod obrys wyświetlacza. RW do masy? pinów masz pod dostatkiem dałbym pod jakiś wolny, w ogóle niepotrzebnie zajmujesz TX/RX z USART a może się kiedyś przydać.  

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A i jeszcze jedno, skoro to zegarek, to może mieć jakiś tryb nocny, przyciemniony więc sterowanie podświetleniem podłączyłbym pod PWM (oczywiście przez tranzystor) tak aby w nocy świecił nieco ciemniej

Link do komentarza
Share on other sites

Hehe po to świeci, żebym go w nocy widział. Tu akurat nie widzę potrzeby ściemniania go. Fakt, o podtrzymaniu rtc zapomniałem. Jaki mógłbym dać tam kondensator? 220uf? To tylko układ dla zabawy i treningu więc zająłem tx/rx bo wygodniej było. Rw to masy bo nie korzystałem z busy flag, ale fakt, można go podłączyć, nic nie szkodzi. Co to schowania pod płytkę elementów obawiam się że jak dojdą podstawki to mi się to nie zmieści pod lcdkiem. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, Krawi92 napisał:

Jaki mógłbym dać tam kondensator? 220uf?

Wpierw pomiędzy 5V a PCF dodaj diodę najlepiej schotky za tą diodą kondensator o jak największej pojemności, myślałem raczej o jakimś super cap 1F lub około tego. Od niego zależy jak długo pcf będzie podtrzymywał czas. W ogóle ten pcf niema kwarcu ani kondka do niego. Masz przecież schemat w blubuku.

12 minut temu, Krawi92 napisał:

Hehe po to świeci, żebym go w nocy widział.

Wiem że te wyświetlacze potrafią dać po gałach także zastanowiłbym się nad tym, spróbuj go włączyć do zasilania i zostaw na noc 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, tak, schemat mam więc podtrzymanie ogarnę. A faktycznie nie wrzuciłem na schemat rezonatora, bo miałem problem znaleźć w bibliotekach kwarc zegarkowy, ale na pcb zrobiłem przelotki na kwarc. A co do świecenia to od 2 miesięcy w kuchni na stole leży ten uklad na stykówce, więc mniej więcej wiem jak będzie świecić 😉 dobra jutro trzeba poprawić schemat bo za dużo baboli jest

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.