Skocz do zawartości

Dobieranie komponentów do naprawy płyt głównych laptopów


Undefined693

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie !

Jestem nowy na forum, hobbystycznie bawię się z laptopami.

Laptop Asus x551 
Płyta x551CA REV 2.2 

Zacznę od tego, że uczę się hobbystycznie lutowania  i to jest moja dopiero trzecia praca w życiu z lutowaniem na płycie 😄 wcześniej wymieniałem gniazda USB 😄 nie śmiejcie się , każdy od czegoś  zaczyna. poszukuję rady co mam zrobić.
Laptop został "podlany" słodkim drinkiem . działał normalnie przed moją operacja oczyszczania.Ja go dostałem i chciałem mu wyczyścić płytę główną ipą i poprawić jedno miejsce podlania lutownica i topnikiem , ale po oczyszczeniu i przejechaniu cyna i topnikiem 4 pady zmieniły się w jeden pad 😄

To już wiem , że tam jest wspólna ścieżka i w tranzystorze mosfet, tam gdzie mi się pokryło cyna są wspólne nóżki i mogę to tak zostawić , oczywiście wiem też , że wyrwałem soldermaske , ale podobno po zalutowaniu wszystkiego na miejsce, powinno działać . Oczywiście żeby nie było zwarcia z bramka.

Tylko to miejsce było podlane - większość płynu poszła w klawiaturę i folie pod nią. 

 

Przy okazji zgubiłem jeden rezystor i ten jeden mosfet. (Rezystor wydmuchalem niechcący) Moje pytanie do was brzmi - jak dobrać komponenty zamienne do tej płyty ? 

znalazłem w moim złomie jedną płytę z podobnym mosfetem ( hannstar J MV-4 94V-0) , ale nigdzie nie mogę o nim znaleźć informacji . Znalazłem też aukcje na allegro z identycznym praktycznie mosfetem 

https://allegro.pl/oferta/nowy-uklad-qm3002m-9065115274

Tylko tutaj różni się cyframi na obudowie - 32704P , a mój jest 32710P - czy to ma jakieś znaczenie ? 

Potrzebuje też rezystor 13k ohm 0402 , czy wystarczy że sugeruje się tylko rezystancja i rozmiarem obudowy rezystora? Czy mogę wstawić np. 13k ohm 0602 , albo ten sam rozmiar obudowy tylko np. 10k ohm ? 

 Dodaje zdjęcia mosfeta na płycie ze złomu i zdjęcia płyty na której się uczę przed/po

FB_IMG_1644395213967.jpg

FB_IMG_1644395220365.jpg

IMG_20220208_212843.jpg

IMG_20220208_212815.jpg

FB_IMG_1644396651931.jpg

FB_IMG_1644396685780.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.