Skocz do zawartości

Obliczanie momentu obrotowego i prędkości


Zakrzewiaczek

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, 

czy dałoby się dobrać parametry silnika DC (prędkość obracania i moment obrotowy) do mojego samochodzika? Sam samochodzik waży ok 150 g i będzie napędzany 4 takimi silniczkami (oczywiście silniki muszą także udźwignąć swój). Prędkość do jakiej chciałbym rozpędzić i utrzymać w tej prędkości samochodzik to ok. 3 m/s. 

Z góry dziękuję za okazaną pomoc 😄

Link do komentarza
Share on other sites

No a nie lepiej dać jeden silnik na tył a przód tylko do zakrętów bo tak indywidualnie robić każde koło to i dużo trudniej i drożej wyjdzie...(wklej jakieś zdjęcie to łatwiej będzie zobrazować co tam wogóle można upchnąć)

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Znaczy tak: będą 2 mostki H sterujące dwoma stronami po 2 silniczki (jeden steruje lewym górnym i lewym dolnym, drugi prawym górnym i prawym dolnym). A skręty będą na zasadzie jeżeli jedzie to jedna strona trochę zwalnia a jeżeli stoi to jedna w przód druga w tył(w załączniku daje podgląd samochodziku) 

IMG_20220719_060643.jpg

IMG_20220719_060628.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Silniki te nawet nie radzą sobie z szybkim rozpedzeniem koła, o położeniu samochodzika i go napędzenia nawet nie ma mowy. Zamówiłem teraz 4 silniki 12V, i zmieniam tą płytę na coś lżejszego, zobaczymy czy zadziała. 

Link do komentarza
Share on other sites

Na 12v to można potężne silniki mieć do takich zabawek... mogłeś też rozważyć silniki krokowe, świetnie sie nimi steruje i prosto, nie trzeba enkoderów itp a pozycjonowanie jest mega dokładne...generalnie każdy silnik da radę, tu wszystko zależy od przekładni

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Teoretycznie z przekładnią 1: 40 dają radę, jednak niestety przekładnie zmniejszają predk. krecenia, a sam silnik dużej prędkości nie ma. A znowu silnik krokowy zabiera bardzo dużo pinów, a sterowanie robię przez esp8266, gdzie ilość pinów nie rozpieszcza. 

Edytowano przez Zakrzewiaczek
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Zakrzewiaczek napisał:

 A znowu silnik krokowy zabiera bardzo dużo pinów, a sterowanie robię przez esp8266, gdzie ilość pinów nie rozpieszcza. 

W sumie 4 piny w takiej konfiguracji "czołgowej", więc raczej nie tak dużo (oczywiście mówię o sterach dir/step)...na dc to samo wyjdzie😉 dużo też zależy jakich prędkości oczekujesz

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

znaczy ESP ma teoretycznie 8 pinów sterowanych(nie gpio) więc teoretycznie na 2 silniki krokowe idealnie a łącząc je można nawet 4,jednak dodałem jeszcze 2 servo i IR Led, więc zabraknie mi 3 pinów. 

Jednak podłączyłem silniki 12V które dzisiaj mi przyszły, i wszystko śmiga, więc temat nieaktualny, dzięki za pomoc @farmaceuta 😄

Edytowano przez Zakrzewiaczek
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.