Skocz do zawartości

Ładowarka ogniw 18650 1-2P z pomiarem stanu naładowania

Dantey

Pomocna odpowiedź

Cześć. Z góry proszę o wyrozumiałość, bo orłem z elektroniki nie jestem 🙂 Poszukuje rozwiązania dla stworzenia ładowarki ogniw 18650 1P lub 2P. Największa przeszkodą dla mnie jest uzyskanie dokładnego stanu ogniwa w czasie ładowania. 

Obecnie posiadam TP4056, którym ładuje jedno ogniwo i jak z sprawdzeniem stanu baterii bez ładowania nie mam problemu poprzez zwykłe podłącznie Out+ do ADC, tak po podłączeniu ładowania nie jestem w stanie stwierdzić poziomu naładowania po samym napięciu z racji charakterystyki tego modułu, który daje stałe napięcie 4.2V od pewnego momentu. Prześledziłem temat przetwornicy, nie jestem pewien tylko jak wiele z niego zrozumiałem. Gotowych modułów nie ma dalej obecnie? Wszystko co widziałem ma stan rozładowania, ale wszystko na bazie komparatorów napięcia co raczej dalej się nie sprawdzi, bo dalej to jest raportowanie stanu rozładowania, a nie naładowania. Ogólnie główny problem to uzyskanie stanu naładowania w czasie ładowania, bo samo kupienie modułu 2P to nie jest problem. 

Jeśli budowa takiego układu nie pochłonie wielkich kosztów, też jestem w stanie zrobić coś swojego choć lutowania SMD wolałbym uniknąć.  

Ogólne założenia dla tej ładowarki:
- docelowo urządzenia IoT na 3.7V. 
- raportowania % naładowania tak jak w telefonach. 
- możliwość używania zarówno z 1P/2P. Opcjonalne 2S2P jeśli są na tyle uniwersalne. 
- urządzenia z reguły pracowałby na ogniwie, podłączane na czas ładowania, choć nie wykluczam możliwości zmiennej pracy, np. w razie odcięcia prądu przejść na ogniwa. 

Chętnie przyjmę wskazówki lub jeśli czegoś nie rozumiałem z tematu o przetwornicy to będe wdzięczny za rozjaśnienie tematu. Rozumiem, też że problemem bedzie ocena naładowania wraz z utratą pojemności przez ogniwa, ale to na razie pomijam. 

Edytowano przez Dantey

Po samym napięciu nie da się określić %. Tutaj zależy jak kto ładował, czy do pełna (odcięcie przy stałym napięciu 4.2), czy np stałym prądem tylko do 4.05 V. W jakim stanie jest ogniwo, ile ma cykli za sobą, czy było wysycone (te trzymanie na magicznych 4.2 V podczas ładowania) - no jak będziesz zawsze ładował tak samo to już prędzej. Telefony robią statystyki. Naładuj poza telefonem i podłącz, to zgłupieje, nie będzie wiedział ile jest. Np tam mam ze starym zapasowym T630 jakieś ogólnego przeznaczenia LiPo przylutowane i ładowane właśnie TP4056. Poszukaj modułów, są gotowe na 1S, 2S, czy nawet 3S. A P to będzie po prostu dłużej ładować, większa "pojemność" - ładunek, tak na prawdę akumulatora lub baterii akumulatorów jak więcej niż jeden. Takim 4056 można sterować przez pin EN (datasheet). W szeregu potrzebne by balansowanie. Są moduły na więcej niż 1S. Fajne ostatnio GreatScott w filmie pokazywał z Ali DC-DC zamiast liniowego 4056. Są przetwornice na bazie np. LM2596 z funkcją ładowania, gotowe moduły/płytki. Tutaj też można regulować na więcej niż jeden w szeregu akumulator podczas ładowania.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

@matsobdev 

Czyli mówisz, że zrobienie systemu raportowania to grubsza sprawa.. Niestety tego się obawiałem. Będę musiał zostać przy jakimś systemie co mi będzie raportował stan rozładowania tylko. A naładowanie będzie odbywało się zarządzanie przez BMSa. Gdy BMS mi powie "naładowane" wtedy bede mógł znowu rozpocząć pomiar % baterii.