Skocz do zawartości

Brushless do Minisumo


rudy89

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich 🙂

Zabieram sie do budowy robota minisumo i rozważam nad napedem. Chciałbym zastosowac silniki BLDC. Znalazłem odpowiedni sterownik, który też może zmieniac kierunek obrotu:

Sterownik

Nigdy sie nie stykałem z silnikami BLDC i mam wątpliwości co do szybkości i sterowania takiego kontrollera. Jak szybko można przy pomocy takiego sterownika zahamowac i zacząc poruszac sie w przeciwną strone? Jaki sygnał trzeba podac z mikrokontrollera na taki sterownik?

Link do komentarza
Share on other sites

W bascomie wystarczy obsługa serwa z racji tego, że ten sterownik jest obsługiwany przez sygnał taki sam jak serwo. Co do hamowania, zmiany kierunku itd, raczej jakieś forum RC, może tam uda Ci się coś znaleźć.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz może jaką zamontujesz przekładnię? Bo bez niej robot będzie prawie "odlatywał". Pamiętaj o tym, że częstotliwość podawania sygnału sterującego wynosi 40-60Hz (zwykle 50), więc będzie mieć opóźnienia w samym sterowaniu nawet 20ms (średnio 10ms). Niby to nie jest dużo czasu, ale to jest czas tracony na nic - robot w tym czasie będzie dalej jechał, zamiast np. hamować albo zawracać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziekuje za wypowiedzi 🙂 Myślałem że przekładnia jest zbedna, chciałem predkośc regulowac tym wyżej wymienionym sterownikiem. Tuż po założeniu tematu znalazłem podobny temat na elektrodzie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1710420.html#8264802

Serwo otrzymuje sygnał każde 20ms, to jest jednak za dużo. Pozostaje powrót do zwykłych silników DC. Chyba że budowa własnego sterownika, ale to już przerasta moje możliwości. Widział może już ktoś projekty do sterowania BLDC ze zmianą kierunku i regulacją predkosci?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zerknij tutaj:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic505363.html

są schematy, tylko przerobić kod, albo napisać własny. Tylko uważam - BLDC jest silnikiem synchronicznym i w momencie uderzenia w coś mozę wypaść z synchronizmu i jeżeli program sterownika nie jest dobrze napisany, to będziesz mieć problem. Poza tym takie silniki zawsze źle tolerują niskie obroty - przegrzewają się. Zresztą nie tylko one.

Link do komentarza
Share on other sites

częstotliwość podawania sygnału sterującego wynosi 40-60Hz (zwykle 50), więc będzie mieć opóźnienia w samym sterowaniu nawet 20ms (średnio 10ms). Niby to nie jest dużo czasu, ale to jest czas tracony na nic - robot w tym czasie będzie dalej jechał, zamiast np. hamować albo zawracać.

Skąd wziąłeś 40-60Hz? one są sterowane do ~5khz, a serwa mają okres 20ms i w tych 20ms, obsłużysz 4 serwa. Poza tym wszystko można zrobić w przerwaniach i w ogóle nie tracić czasu na nic.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.