Skocz do zawartości

Jaką tanią płytkę z 8 GB RAM wybrać?


Gość

Pomocna odpowiedź

Cześć. Sprawa wygląda tak: do niedawna myślałem, że 4 GB RAMu na płytce to wystarczająco, a 2 GB to mało ale starczy do wielu zastosowań. Aż w końcu przyszedł ten moment, kiedy praktyka zweryfikowała i okazało się, że 8 GB to mus (model AI mi się nie mieści w pamięci, więc nie da się robić inferencji), a ja oczywiście nie mam żadnej płytki z tak dużą ilością pamięci.

Tak więc zwracam się do Was drodzy forumowicze z następującym pytaniem - znacie może jakąś możliwie najtańszą płytkę z taką właśnie ilością pamięci? Może być x86, może być ARM (tutaj przydało by się mieć co najmniej dwa rdzenie Cortex-A72), ale nie mogę za bardzo niczego znaleźć. Jesteście w stanie coś polecić?

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, lyman-alpha napisał:

Tak więc zwracam się do Was drodzy forumowicze z następującym pytaniem - znacie może jakąś możliwie najtańszą płytkę z taką właśnie ilością pamięci? Może być x86, może być ARM (tutaj przydało by się mieć co najmniej dwa rdzenie Cortex-A72), ale nie mogę za bardzo niczego znaleźć. Jesteście w stanie coś polecić?

A tanie używane terminale od della?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8GB ma sporo nowych modeli SBC, niestety pamięć jest dość droga więc i płytki na ogół sporo kosztują:

Jako ciekawostka, że "tanio" za 8GB to względne pojęcie:

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

A tanie używane terminale od della?

Wyglądają idealnie! Nie spodziewałem się takiego rozwiązania 😄

7 godzin temu, Elvis napisał:

8GB ma sporo nowych modeli SBC, niestety pamięć jest dość droga więc i płytki na ogół sporo kosztują

Znam Khadasy i Radxy, które jak dla mnie są akurat niestety piekielnie drogie (w sensie te modele 8GB)... Ale dzięki za opcje.

Czyli wychodzi na to, że z normalnych płytek to tylko 700+ zł...

Edytowano przez lyman-alpha
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przed chwilą, lyman-alpha napisał:

Wyglądają idealnie! Nie spodziewałem się takiego rozwiązania 😄

Wychodzi znacznie taniej i lepiej niż za SBC. W dodatku często możesz tam dołożyć RAM albo włożyć większy dysk (nie musisz ufać karcie SD) 😄 No i procesor ma kopa przy niewiele wyższym poborze prądu. Jedyny mankament to ciut większy rozmiar ze względu na radiator / chłodzenie CPU.

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Elvis napisał:

Pojęcia tanie i drogie sa bardzo względne. Zawsze można porównać cenę np. Khadas VIM4 z płytka Xilinxa, 700zł będzie jak za darmo.

Nie mówię, że nie jest to prawda, jednak trochę drażni taki relatywizm. Nie powiedziałem, że jestem megakorporacją. Poza tym specyfikacje z oryginalnego posta dość jasno wskazują o jakie okolice cenowe chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat vck190 ma 8GB RAM i 2x Cortex-A72, więc idealnie pasowało do specyfikacji. Ale nie chciałem nikogo drażnić, taka ciekawostka jak duża może być rozpiętość cenowa przy podobnych wymaganiach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.12.2022 o 09:01, Elvis napisał:

8GB ma sporo nowych modeli SBC, niestety pamięć jest dość droga więc i płytki na ogół sporo kosztują:

Jako ciekawostka, że "tanio" za 8GB to względne pojęcie:

Dzięki za zbiórkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.