Skocz do zawartości

Jak dobrać filtr RC do PWM w układzie sterownika wilgotności? bazującego na Arduino Nano


Arick720

Pomocna odpowiedź

W jaki sposób poprawnie dobrać filtr do PWM, aby błąd w skutek ładowania kondensatora był jak najmniejszy? Albo żeby po prostu miało to sens ? A dzięki temu na wyjściu adekwatnie poprawna wartość.

Niestety mam już wlutowany filtr 10kOhm oraz 10 uF (również cały gotowy układ nawilżacza), a połączenie tego z standardowym wyjściem PWM 980 Hz nie jest to dobre. Próbowałem sam to zrobić, ale niestety mnie to pokonało. Macie jakieś rady czy jestem w stanie uratować to częstotliwością? Albo wymiana tego filtra? Albo to i to?

 

Układ:

Sterownik wilgotności, oparty na histerezie. Nawilżacz 5V będzie podłączony do przekaźnika oraz zostanie on sterowany za pomocą tranzystora. Po obniżeniu wilgotności poniżej pewnego progu będzie załączać się nawilżacz. Dane uzyskanej wilgotności pobierane są do mikroprocesora za pomocą czujnika DHT22. Następnie z pobranych danych, mikroprocesor z wykorzystaniem wyjścia PWM, filtru wzmacniacza operacyjnego nieodwracającego pozwala na odczyt napięcia od 0 V do 10 V, gdzie 0 V jest to 0% wilgotności, a 10 V to 100% wilgotności. Wzmacniacz zostanie zasilony napięciem 12 V, natomiast mikroprocesor poprzez stabilizator napięcia pozwoli dostarczyć napięcie 5V.

Zrzut ekranu 2022-12-28 015038.png

Edytowano przez Arick720
Link do komentarza
Share on other sites

Aby cokolwiek doradzić trzeba zrozumieć problem. Co to znaczy, że:

15 godzin temu, Arick720 napisał:

połączenie tego z standardowym wyjściem PWM 980 Hz nie jest to dobre

Na czym polega ten "brak dobroci"?

Częstotliwość  graniczna zastosowanego filtru (rozumiem, że jest to prosty dolnoprzepustowy filtr RC) jest w okolicach 1 Hz, a więc powinien dobrze filtrować sygnał  PWM.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.