Skocz do zawartości

Problem z mostkiem H w układzie Force Feedback w kierownicy DiY


Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów, zacząłem budowę własnego symulatora jazdy według projektu EMC Project, opartego na Arduino Leonardo które steruje poprzez sygnał PWM mostkiem H IBT_2 (BTS7960B) do sterowania silnikiem DC realizującym force feedback, i enkoderze inkrementalnym zliczającym kąt obrotu kierownicy. Zasilanie do mostka H zrealizowałem przez zasilacz ATX, 12V/10A. Z tego samego zasilacza wyprowadziłem +5V do zasilania logiki mostka i enkodera. Silnik zastosowałem RS775 12VDC o poborze prądu max 10A. Oprogramowanie EMC Lite pozwala na ustawienie kąta obrotu kierownicy, i przy granicznej wartości sprzężenie zwrotne blokuje możliwość przekręcenia kierownicy dalej. Problem polega na tym, że gdy sprzężenie zwrotne zaczyna blokować kąt skrętu lub aktywuje się podczas rozgrywki, zasilacz się wyłącza. Myślałem, że problemem jest niewydolność prądowa, gdy łapałem ręką za wał silnika hamując jego pracę. Zasilacz zastąpiłem akumulatorem samochodowym, i w tym przypadku próbując przekręcić kierownicę do maksymalnego położenia mostek się spalił w momencie gdy silnik próbował zablokować dalszy obrót. Przewody od akumulatora dałem dosyć długie (około 2m) ale nie sądzę by to było przyczyną. Od mostka do silnika ok 1m. Nie mogłem znaleźć informacji czy ten mostek ma zabezpieczenia przed aktywacją obydwu tranzystorów na raz i tworzeniem się zwarcia. (To by tłumaczyło dlaczego zasilacz się wyłączał przez zwarcie, a na zasilaniu akumulatorowym popłynął za duży prąd i mostek się spalił) Nie napotkałem takiego przypadku z tym projektem dlatego przychodzę z tym do Was i proszę o radę. Do oprogramowania niestety nie mam wglądu. Poniżej załączam schemat.1304157279_Schemat1.thumb.JPG.65604600c9cc5ab0564558d1306aaa25.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.