Skocz do zawartości

Realizacja pętli - wasze rozwiazania/sposoby ?


ampers

Pomocna odpowiedź

Witam. mam do was pytania dwa pytania. To jak działa arduino w przypadku pętli while ? Może podam przykład by rozjaśnić.

while(warunek)
{

digitalWrite(2, LOW);

}

I teraz pytanie, rozumiem że dotąd aż warunek będzie spełniony pętla się będzie wykonywać. Ale czy poprawny jest kod przy każdym "obiegu" pętli ponowne ustawienie pinu na wysoki bądź niski ? czy może działa to tak że jeżeli stan się nie zmienił i nie ma potrzeby ponownego ustalenia tej samej wartości, to tak jak by arduino ignoruje przy każdym kolejnym wykonaniu pętli tę część kodu czy ponownie ustala na pinie stan ? 

Czy taki kod przy każdym wykonaniu pętli i ustanowieniu ponownie staniu nie zepsuje np. przekaźnika czy to nie ma znaczenia ?

Chcąc uniknąć drażniącego, i niepewnego zagadnienia jak dla mnie napisałem coś takiego:

while(warunek)
{
 digitalWrite(2, LOW);
  while(warunek)
   {
    if(warunek2) {return;} //bądź break
   }
}

Wszystko działa jak należy, ale czy macie na to jakieś inne sposoby. Czy nie ma sensu tak kombinować i nic złego w tym że co wykonanie pętli to po raz kolejny arduino będzie ustalało to samo na tym samym pinie i nawet jest to niezauważalne ?

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, ampers napisał:

czy może działa to tak że jeżeli stan się nie zmienił i nie ma potrzeby ponownego ustalenia tej samej wartości, to tak jak by arduino ignoruje przy każdym kolejnym wykonaniu pętli tę część kodu czy ponownie ustala na pinie stan ? 

Arduino nic nie ignoruje. Jeśli ma ustawić dany stan na wyjściu to ustawi go za każdym obiegiem pętli. Jeśli na wyjściu jest już dany stan to w praktyce nic to nie zmieni. Nie jest to najładniejsze rozwiązanie, ale może tak zostać. Więcej można byłoby powiedzieć, gdyby był widoczny cały program, bo sporo może tu zależeć od kontekstu. Raczej to ustawienie wyjścia powinno znajdować się gdzie indziej (przed taką pętlą).

PS  Kody programów należy umieszczać za pomocą odpowiedniego narzędzia dostępnego w edytorze (przycisk "Wstaw kod programu"). Programy są wtedy prezentowane w czytelny sposób, a ich składania jest kolorowana. Tym razem poprawiłem to za Ciebie, ale pamiętaj o tej opcji w przyszłości. Z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku 🚀

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.