Skocz do zawartości

Konwersja int na char (sprintf i dane int16_t)


radek04

Pomocna odpowiedź

Cześć,
kontynuuję przygodę z zapisem danych sensorycznych na kartę pamięci.
W przypadku czujników inercyjnych odczytywałem 8-bitowe rejestry, dzięki czemu w dość łatwy sposób mogłem przerobić te dane na char (fragment kodu poniżej).

uint8_t my_string[(ASCII_char_No)*rounds];
uint8_t MPU9250_Data_A[14];

sprintf(&my_string[(ASCII_char_No)*(round_No-1)],
"%02x%02x%02x%02x%02x%02x%02x%02x%02x%02x%02x%02x\n",
MPU9250_Data_A[0],MPU9250_Data_A[1],MPU9250_Data_A[2],MPU9250_Data_A[3],MPU9250_Data_A[4],MPU9250_Data_A[5],MPU9250_Data_A[8],MPU9250_Data_A[9],MPU9250_Data_A[10],MPU9250_Data_A[11],MPU9250_Data_A[12],MPU9250_Data_A[13]);

Teraz do konwersji mam dane typu int16_t zapisane w tablicy o 16384 elementach i nie bardzo radzę sobie z nimi. W związku z rozmiarem nie wchodzi w grę ręczne wypisywanie elementów, jak poprzednim razem.

Pomożecie, jak taką tablicę danych zapisać do tablicy char? W nowej tablicy dane mogą być stałej długości, ale nie muszą. Wystarczy mi ich oddzielenie przecinkiem.

Każdy element muszę konwertować osobno w pętli, czy można to zrobić prościej?

Link do komentarza
Share on other sites

Ale taki rozwód czemu ma służyć? Sens danych się zmieni. Chociażby znak, ale jeśli już. Evil bit hack (Quake III Arena), żeby int16_t potraktować jako uint16_t: górne 8 bitów zostanie po przesunięciu o osiem w prawo, a dolne przypisać do char wprost z tego uint16_t. int16_t to pewnie z mikrofonu. Ja mam w głowie tylko pętlę, gdzie za każdym krokiem/elementem wektora int_16_t - tego początkowego zmienia się dwa elementy w wektorze końcowym char według instrukcji powyżej.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cel główny to zapisać taką tablicę int16_t na kartę SD. Wcześniej robiłem to przy pomocy sprintf(), stąd mój pierwszy pomysł, by i tu zrobić podobnie. Natomiast niekoniecznie musi być w ten sposób. 

Najwygodniej byłoby, aby na karcie dane były od razu w postaci int-ów ze znakiem, ale ostatecznie inną postać mogę sobie przekonwertować już w PC, jeśli tak będzie łatwiej. 

Tak, są to dane z 4 mikrofonów PDM po konwersji na PCM.

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tamten z MPU zapisuje szesnastkowo (rozważałem zapis binarny, ale zysk byłby nieznaczący - ten problem był poruszany w innym wątku).

Teraz muszę zapisac dane z mikrofonu. W zasadzie w dowolnej formie, byleby później (na PC) szło to "przerobić" na inty ze znakiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem, gdzie kimbinowałem z uint16 i int16. No ale nieważne. Tam z MPU sobie (jakoś) poradziłem.

Teraz właśnie nie wiem. Kombinowałem w różny sposób, ale na karcie dzieją się cuda. Rozumiem, że tak wprost nie da rady zapisać 16-bitowych wartosci na karcie? Muszę zapisywać po 8 bitów (char), tak? 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, o kombinowaniu, o którym ja wspomniałem na początku, żeby zamienić najpierw int16_t na uint16_t. A funkcja typu write? Nie wiem, czy dobrze to rozumuję, sprintf przekazywał na standardowe wyjście, którym była karta (mogę coś pomieszać)? Coś takiego na Pico (no tam na serial szło) np.:

uint64_t n = 0xff00000000000000;
write(1, &n, 8);

Nie wiem, czy jakby mieć tą tablicę (znaczy jej pierwszy element) i podać nie 8, a tyle bajtów ile ma cała tablica. Może tutaj coś ciekawszego.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Korzystam z FATFS, po uzyskaniu tablichy char-ów (dzięki sprintf) ribie zapis funkcją f_write(). Teraz chcialem analogicznie, ale okazało się, że 16-bitowe dane są dużo bardziej problematyczne.

Link do komentarza
Share on other sites

To tylko zostaje przerobić na 8 bitów, dwa razy więcej elementów, mierzyć ile to zajmie czasu. Np na Pico coś takiego działa:

#include <stdio.h>
#include "pico/stdlib.h"
#include <unistd.h>

void main() {
	stdio_init_all();
	stdio_set_translate_crlf(&stdio_usb, false);
	uint64_t i[] = {0xaa00000000000000};
	uint64_t j = 0xbb00000000000000;
    while (true) {
		fwrite(i, 8, 1, stdout);
		write(1, &j, 8);
		sleep_ms(500);
    }
}

Tylko fwrite() nie działa w sumie. Długo, długo nic, na raz wydrukuje kilkadziesiąt pozycji i znowu nic. Coś to wygląda jakby zapełniło bufor i wszystko na raz. Zobacz to. Zawsze więcej niż 1 bajt na wyjście. Albo tak, też więcej niż jeden bajt:

uint64_t i[] = {0xaa00000000000000, 0xbb00000000000000, 0xcc00000000000000,
                0xdd00000000000000, 0xee00000000000000, 0xff00000000000000};
sleep_ms(5000);
while (true) {
	fwrite(i, 8, 6, stdout);
	write(1, &i, 48);
	sleep_ms(50);
}

Jak to ma się do f_write na STM, nie wiem. Zostaje pierwsze zdanie. Pewnie będzie szybsze niż sprintf.

Powyższe to tak jak wcześniej powiedziane, serial. Nie możesz robić podziału na dwa 8 bitowe podczas pobierania danych z mikrofonu? Zamiast do 16 bitowej, to dzielisz i do 8 bitowej od razu zapisujesz - mniej pamięci na bufor, bez przerzucania z jednego do drugiego.

@radek04 W sumie tak, jak masz dane w buforze, z jakiegoś DMA, czy jak tam pozyskujesz je, to przed zapisem przerzucenie do drugiego, jeśli nie można w międzyczasie tak zapisywać (po 8 bitów) i normalnie tak jak f_write używałeś, albo jak tutaj, ale to sam wiesz jak już. Temat zamknięty, ale ten sprintf (teraz wiem do czego służy) też można takim przypisaniem z rejestrów zastąpić, może będzie szybciej.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.