Skocz do zawartości

Sterownik a4988 i silnik krokowy uruchomienie


Coderson

Pomocna odpowiedź

Szybka instrukcja debuga:

  • spróbuj zatrzymać silnik jak się kręci - jeżeli go zatrzymasz albo zmieni kierunek to:
    • przerwany przewód lub
    • złe podłączenie cewek (tylko jedna cewka jest podłączona)
  • jeżeli silnik kręci się w jedną stronę 
    • sprawdź czy nie masz zimnego lutu / przerwy w sygnale DIR
    • spróbuj wymienić sterownik na inny tego samego typu (lub alternatywny)
    • sprawdź polaryzację cewek (przewody z Allegro zwykle są źle zarobione - mają wyprowadzenia ABBA, a nie AABB).
  • jeżeli silnik się grzeje
    • zmniejsz maksymalne natężenie prądu lub
    • zainstaluj dodatkowe chłodzenie - radiator, a w skrajnych przypadkach wentylator
  • jeżeli silnik się nie kręci / nic innego nie pomaga
    • sterownik kaput

Pominięte zostały oczywiście błędy programowe (typu brak inicjalizacji pinu, czego RP2040 nienawidzi czy udawanie Czecha (literówki)).

Btw. przyklej do tego sterownika radiator (powinien być razem ze sterownikiem), bo inaczej długo nie pożyje.

Ostatnio do N17 przerzuciłem się na TB6600, jest drożej, ale za to mają kopa jak trzeba ruszyć sztywny mechanizm 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

A powiedz mi o co chodzi z tym że jak wkładam rękę nad sterownik to silnik zaczyna działać ? ja niczego nie dotykam, sterownika, kabli etc. nic, po prostu wkładam rękę nad sterownik albo obok i silnik startuje.

Link do komentarza
Share on other sites

21 minut temu, Coderson napisał:

A powiedz mi o co chodzi z tym że jak wkładam rękę nad sterownik to silnik zaczyna działać ? ja niczego nie dotykam, sterownika, kabli etc. nic, po prostu wkładam rękę nad sterownik albo obok i silnik startuje.

Brak odpowiedniego uziemienia / izolacji / masy. Myślałem, że wydajesz mu komendę, w tym przypadku sprawdź jeszcze masę sterownika (GND), bo prawdopodobnie cyfrowe ma ze sobą problemy (sterowniki mają zwykle dwie masy, jedna od silnika, druga od części logicznej i to ta druga może coś nawalać). Poza tym konstruowanie na płytce stykowej to proszenie się o problemy wynikające z pojemności (dużo lepiej na pająka w powietrzu) 😉 

W skrócie twoja ręka robi za antenę, a sterownik za drugą i masz "komunikację radiową" (w dużym uproszczeniu) 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, Coderson napisał:

A powiedz mi o co chodzi z tym że jak wkładam rękę nad sterownik to silnik zaczyna działać ? ja niczego nie dotykam, sterownika, kabli etc. nic, po prostu wkładam rękę nad sterownik albo obok i silnik startuje.

Ja bym powęszył koło pinu enable/sleep/reset(?)...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.