Skocz do zawartości

Starcie z tranzystorami


defrag07

Pomocna odpowiedź

Na początku chciałbym się przywitać, z racji iż to mój pierwszy post na tym forum.

Zaciekawiło mnie programowanie uC AVR, z, jestem w fazie nauki, tylko że oprócz programowanie są potrzebne podstawy elektroniki no i tu w zasadzie kompletnie leżę, w szczególności przy tranzystorach, czytałem wiele rzeczy, ale wiele z tego nie rozumiem, chciałbym za pomocą mojego AVR silnikiem, proste włączenie go i wyłączenie, mógłby mi ktoś wyjaśnić jakiego tranzystora powinienem użyć(bo muszę jakieś zakupić) oraz mniej więcej jak to podłączyć?

Mam coś w domu, mnie to wygląda na tranzystory, mają symbole STC 1740 Y X1, STA 933 Y W4, nadaje się to na coś?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja do sterowania silnikami używam tranzystorów polowych (MOSFET) BUZ11. W wypadku tranzystora polowego bramkę podłączasz bezpośrednio do wyjścia AVR-a, a rezystorem o wartości np. 10k łączysz bramkę i masę. Zasilanie podłączasz do drenu, jedno z wyprowadzeń silnika do źródła a drugie do masy.

Link do komentarza
Share on other sites

BartekT zakupię sobie te tranzystorki i poeksperymentuję 🙂

O przydatności dokumentacji zdążyłem się już przekonać.

Zdaję sobie sprawę z tego że początki bywają najtrudniejsze, ale myślę, że jak przebrnę przez to, to powinno być coraz lepiej 😉

EDIT:

BartekT kupiłem, podłączyłem i nic, tzn na samej baterii działa, ale na procku już nie 😥

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.