Skocz do zawartości

Sterownik serwa z HX5010


Tarboszek

Pomocna odpowiedź

Napisałem już w odpowiedzi na artykuł Kaytec PT Mostek H- przeróbka... niestety żadnej odpowiedzi więc piszę tutaj.

Nie ma sensu chyba pisać dokładnie tego samego wiec w skrócie napisze ze chodzi o wykorzystanie elektroniki do sterowanie większym silnikiem na 24V przy wykorzystaniu "bebechów" z HX5010 reszta informacji znajduje się w artykule Kaytec

Link do komentarza
Share on other sites

Nikt nie odpowiedział, bo mało kto stosuje takie układy w takich celach. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy wytrzyma obciążenie, to znajdź datasheety modelu i jaki prąd maksymalny mają, poza tym nie wiem czy te serwa wytrzymają 24V, podawanie momentu w charakterystyce kończy się przy 6V. Nawet jeżeli dadzą radę, to wątpię, by były porównywalne z silnikami robionymi pod 24V. A co do użycia 5V napięcia logiki, to sprawdź, czy ten mostek ma oddzielne wejście zasilania logiki i silników. Pewnie ma, bo inaczej musiałbyś logikę zasilać 24V, co byłoby bynajmniej dziwne.

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek w serwie 5010 jest zrobiony na tranzystorach wytrzymujących 40V wiadomo ze logika układu działać będzie na około 5V wiec po prostu zasilenie (24V zasilanie 5V sygnał sterujący) tak jak miałem nadzieje nie zda się na wiele bo trzeba sterownik zasilić 5ką. Temat o tyle trudny ze ciężko dopatrzeć się możliwości wejścia z oddzielnym zasilaniem na mostek bo jednak jakieś zasilanie na płytce już jest zrobione wiec "przecinanie" ścieżek to kiepski pomysł

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wpaść to na to wpadłem opisywałem to pod artykułem Kaytec-a żeby wyjść na zewnętrzny mostek (L298N) i chyba tak się skończy tylko martwi mnie jedna rzecz jeśli ustawie potencjometr w takiej pozycji ze silnik się nie obraca to na tranzystorach Y2 wewnątrz mostka (zastosowanych do użycia 2 sygnałów do wysterowania par tranzystorów w mostku) dostaje napięcia 2,5V na każdym i przy zmianie oporu jedno napięcie rośnie drugie maleje. Wynika to z naprzemiennego wysterowywania 5V na wejścia mostka czy są to PWM które maja takie właśnie wypełnienie a wypełniają się razem(chociaż to by chyba doprowadziło do zwarcia)?

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej ta pierwsza wersja, ale tylko dlatego, że takie użycie PWM jest dziwne 🙂 Poza tym, jak hcesz wiedzieć dokładniej, do w datsheetach jest wszystko, w tym schemat mostka. Ja tylko jesczze raz zaznaczę, że przeglądając katalog robotów, natrafiłem na wzmiankę o przepalaniu się podobnych serw przy 11V, a nie 24V. Tyle mogę pomóc w temacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie:

1. Jakie datasheet? od serwa? bo jeśli tak to bardzo poproszę o jakiś namiar.

2. Nie zamierzam podawać napięcia 24V na cały układ tylko ewentualnie odciąć ścieżki na płytce drukowanej i podać większe napięcie tylko na mostek a nie na logikę układu. Chociaż chyba łatwiej wyjść na zewnętrzny mostek.

Link do komentarza
Share on other sites

Datasheet od mostków wchodzących w skład elektroniki serwa, od serwa jakieś znalazłem, ale to nie to. A 24 V mam na mysli nie na logikę, tylko na serw, będzie działać, tylko żywotność znacznie mu spadnie, szczotki się mogą uszkodzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak możesz to podeślij cokolwiek co masz na ten temat może jest coś podobnego.

Co do silnika to silnik też będzie inny znacznie większy i przystosowany do 24V chcę tylko wykorzystać sam sterownik serwa bo nie mogę nigdzie dostać takiego układu. Gdybym mógł gdzieś dostać sterownik serwa to bym nie psuł nowego serwa tylko wytrawił płytkę pod taki układ.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie jakie to układy? Poznajdowałem kilka ale niestety nie ma opcji dostania ich w Polsce. Jest może jakiś inny sterownik który jest do dostania? jeśli tak to bardzo chętnie zrobię płytkę od nowa.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem dokładnie, co chcesz uzyskać, ale zwykły mostek L293DNE powinien wystarczyć, bo w sumie pozwala na wszystko, co można robić z serwem, ewentualnie dodasz inne elementy elektroniczne do tego, jakieś tranzystory i, jeżeli zamierzasz użyć, potencjometr.

Link do komentarza
Share on other sites

No nie do końca chyba jest to prawda mostek pozwala na obracanie lewo prawo i zmianę prędkości a jak chcę podłączyć pod aparaturę modelarską to potrzebuje kontroler serwa (np. NJM2611 albo NE544) muszę odczytać PWM wychodzący z odbiornika i zamienić za pomocą kontrolera serwa ten sygnał na wejście mostka H, mostek H dalej steruje silnikiem który jest sprzężony z potencjometrem i to dopiero jest serwo. Brakuje mi właśnie KONTROLERA SERWA resztę mam. Jakiś pomysł gdzie mogę dostać coś takiego?

Link do komentarza
Share on other sites

No pod enable właśnie się PWM podłącza a pod inputy sygnały kierunku

Problem rozwiązany:

Trzeba się podpiąć pod wyjście silnika małego serwa i podpiąć je pod input mostka mase logiczną na mostek bierzemy z masy odbiornika serwa. Daje nam to taki efekt, że podczas wzrostu napięcia jednego drugie się obniża ale działamy tylko plusem minus jest niezależny.

Potencjometr z serwa zastępujemy potencjometrem który mamy już w układzie zewnętrznym np. na większe napięcie w moim przypadku 24V. Pod mostek podpinamy 24V zasilania silnika i podpinamy na output mostka silnik 24V. Podczas zmian wartości zadawanych z aparatury układ płynnie i nadążanie pochodzi do wymaganej pozycji.

Enable w mostku na stałe podpięte PWM realizowany jest z wyjść silnika

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.