Skocz do zawartości

Pomoc w tłumaczeniu


altjordan

Pomocna odpowiedź

Chodzi mi konkretnie o wyrażenia abstract communication i situational communication. Wrzucam cały akapit, dla lepszego zrozumienia kontekstu

One of the more interesting ideas in explicit communication in multi-robot systems is abstract communication versus situational communication as described in [6]. In abstract communication, the content of a message is assumed to have all the meaning. For example, one robot R1 may send a message to another robot R2 containing "Go to location x". Robot R2 would then be able to go to location x. In situational communication, the message itself, as well as the message content, has meaning. For example, if R1 sends "move towards me 5 units" R2 is able to determine what it should do from the message content, as well as the localization information from the message itself and information it has about the position of R1. This concept is particularly powerful in situations where a leader (or other landmark) directs a team of robots. For example, a command "everyone, move in closer" is now possible without the leader knowing everyone's position. I was unable to find any research on situational communication other than [6].

gdzie [6] oznacza K. Stoy "Using Situated Communication in Distributed Autonomous Mobile Robotics"

Bardzo proszę o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej o sens mi chodzi. Google nic nie wyrzucają na temat tych wyrażeń, więc wydaje mi się, że albo jest na to jakieś inne polskie słowo, albo po prostu nikt się tym nie zajmuje. Ale wołałbym się upewnić, na wypadek jakby ktoś pytał co to jest 🙂

Jakby to pomogło, to wrzucam tłumaczenie reszty:

Na przykład robot R1 może wysłać do robota R2 komunikat „Idź do lokacji x”. Robot R2 powinien być wtedy w stanie iść do lokacji x. In situational communication sama wiadomość, jak i jej treść mają znaczenie. Na przykład jeśli R1 wysyła „idź blisko mnie 5 jednostek”, R2 jest w stanie określić z treści komunikatu zarówno co powinien zrobić, jak i lokalizację R1. To założenie jest szczególnie użyteczne w sytuacji gdy lider (lub inny punkt orientacyjny) nakierowuje drużynę robotów. Na przykład polecenie „wszyscy do mnie” jest możliwe bez nawet wtedy, gdy lider nie zna pozycji każdego robota.
Link do komentarza
Share on other sites

Też szukałem chwilkę czegoś na ten temat po polsku, też nic nie znalazłem.

To chyba należy rozumieć tak:

(ang.abstract communication)

wykorzystuje się wyłącznie informacje zawarte wprost w odebranym komunikacie

Przykład

Taksówkarz usłyszał przez radio, że pasażer będzie czekać na Długiej 77777777a, po chwili taksówka już jest na miejscu bo kierowca dobrze zna swoje miasto.

(ang.situational communication)

fizyczne własności sygnału mogą być dodatkowym źródłem informacji dopełniających treść odebranego wprost komunikatu,
Przykład

Ktoś woła psa: Burek do nogi. Pies odwraca łeb w stronę skąd nadszedł dźwięk(natura dała mu dwoje uszu)

, rozpoznaje swego pana oraz komendę "do nogi" po czym pobiegł do pana.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jednym z najbardziej interesujących pomysłów komunikacji formalnej w systemach wielorobotowych jest wykorzystanie komunikacji abstrakcyjnej w zależności(wyraz versus - tego jeszcze nie jestem pewien) od komunikacji sytuacyjnej. W komunikacji abstrakcyjnej treść wiadomości jest zawiera całą wymaganą treść wymagana do wykonania polecenia. Na przykład...

abxyz, dzięki za pomoc. Też mi się wydaje że tak to trzeba rozumieć

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.