Skocz do zawartości

Silniki drona


planszowki

Pomocna odpowiedź

Cześć,

chcę zbudować drona. Nabyłem już silniczki i śmigła (4). Będę go sterował arduino. Śmigła są dosyć małe i cienkie (7 cm średnicy, zamienniki do jakiegoś prawdziwego drona). Silnik MT64 zasilany napięciem od 3 do 6V. Prąd bez obciążenia 30 mA. Prędkość obrotowa około 14 000 RPM. Takie są dane prametry silnika. Dwa pytania:

  1. Czy jest możliwe osiągnąć te 14k wraz ze śmigłem, a jeśli tak, to czy wytworzę odpowiednią siłę nośną, żeby unieść chociaż silnik? Moje obliczenia: Prędkość obrotowa 233 1/s, co daje średnio mniej niż 7 m/s śmigła, czyli 25 km/h. Dalej nie wiem, jak to się przekłada na siłę nośną. (Może ktoś wie, ile w przeciętnym dronie jest RPM?)
  2. Jak osiągnąć to 14k RPM? Zasilając z baterii 9V ledwo udało mi się wyciągnąć 2V na silniku (bez żadnych oporników!). Prąd pobierany 70 mA. Wyciągnąłem więc grubą artylerię, żeby sprawdzić czy uda się wyciągnąć te 6V i podłączyłem do kontaktu zasilacz (12 V wyjścia). Przez krótki czas na oporniku 100R (do momentu, gdy zaczął dymić) miałem 3V i 100mA, i prędkość nadal nie była zadawalająca. Pytanie więc, czy istnieje dobre rozwiązanie, czy może coś źle myślę, i w ogóle nie da się tego zrobić, czy może potrzebuję innych silników i śmigieł.
Link do komentarza
Share on other sites

@planszowki nie widziałem tych twoich silniczków, ale jeśli dobrze mierzyles prąd to są silniki zabawkowe które się kompletnie nie nadają do drona...kolejna sprawa to jakie masz doświadczenie w programowaniu? Ja 4 lata się bawię i w życiu nie podjął bym się budowy drona bo to dosyć skomplikowana robota...efekt byłby zapewne mizerny...jak już chcesz się bawić w latdła to zrób jakiś prosty samolot z własnym sterowaniem na nrf24 np....to będzie miało szansę latać 

Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta 

1. Ile w takim razie powinny kosztować silniki, które się do czegoś nadają? 
2. Programuję całkiem sporo i głównie po to buduję drona, żeby się pobawić w programowanie drona od zera 🙂.
 

Link do komentarza
Share on other sites

58 minut temu, planszowki napisał:

@farmaceuta  

2. Programuję całkiem sporo i głównie po to buduję drona, żeby się pobawić w programowanie drona od zera 🙂.
 

A to w porządku 👍 

58 minut temu, planszowki napisał:

@farmaceuta 

1. Ile w takim razie powinny kosztować silniki, które się do czegoś nadają?  🙂
 

Najlepiej żeby to były silniki bldc...czyli bez szczotkowe, do nich potrzebne są specjalne sterowniki tzw. ESC...koszt jednego kompletu to w granicy ~50zl (razy 4 sztuki = 200zl) drogo ale masz odrazu załatwione sterowanie...ciebie interesuje tylko pwm dla każdego sterownika...no i takie silniki są praktycznie bez awaryjne jeśli się nie przekracza zalecanego napięcia/śmigła...a DC to padają jak muchy...znam to z biedronkowych dronow 

Ps...bardzo popularne są silniki 2212 1000kv...to takie uniwersalne motory do drona nie wyścigowego 

Edytowano przez farmaceuta
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Doświadczanie jest drogą do poznawania i sukcesu. W dalekiej przeszłości bawiłem się silnikami DC i śmigłami własnej roboty. Najlepszym do tego celu sposobem był... model poduszkowca. W Twoim przypadku widzę to tak: W tacce styropianowej (takiej płytkiej, w której sprzedawane są np. sałatki) należy wyciąć symetryczne 4 otwory o średnicach nieco większych od posiadanych śmigiełek i w tych otworach umieścić te posiadane silniczki ze śmigłami. Tacka oczywiście odwrócona dnem do góry a silniczki umieszczone nad jej dnem. Silniki łączymy przeciwbieżnie i wstępnie wszystkie równolegle. Połączenie przeciwbieżne będzie przeciwdziałało obracaniem się całej konstrukcji. Zasilanie należy wstępnie zastosować zewnętrzne. Na cienkich i elastycznych przewodach najlepiej podpiąć zasilacz regulowany. Całość umieścić na gładkiej i poziomej powierzchni (np blat stołu). Stopniowo zwiększając napięcie z zasilacza obserwować należy zachowanie się modelu. Powinien on lekko unosić się nad stołem na wysokości kilku mm. i przesuwać się samodzielnie lub po lekkim potrąceniu. Jeśli model zacznie rotować - należy zastosować pionowy statecznik z kartonu (np.) naklejony  na styropian i prostopadły do środka tacki. Wielkość należy dobrać doświadczalnie. Zwiększając obciążenie i napięcie zasilania będziesz miał ujęcie o sile nośnej wytworzonej przez układ. Później można przystąpić do oddzielnego i regulowanego zasilania każdego z osobna silniczka. Po opanowaniu tego poduszkowca i pokonaniu wszelkich problemów z tym związanych, można przystąpić do podobnego modelu drona.

Edytowano przez Preskaler
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.