Skocz do zawartości

Dzielnik rezystorowy, odwrócenie działania.


Bullseye

Pomocna odpowiedź

Hej, mam wskaźnik wychylowy który ma zasilanie i dzielnik rezystorowy, a raczej R1 w sobie. Wychodzi z niego wyjście na R2 w czujniku który zwiera R2 do masy.

Niestety wskaźnik działa nie w tą stronę co trzeba, czyli rośnie opor a wskazówka opada. Czy można dać coś pomiędzy wyjście a R2 by odwracało działanie ale nie modyfikując rezystora R2 i zakładając że wskaźnika nie mogę rozebrać?

rezystancja R2 mieści się w zakresie 100-300 Ohm.

Link do komentarza
Share on other sites

Strasznie to mętnie opisujesz i niewiele da się z tego zrozumieć. Domyślam się, że chcesz aby podczas pomiarów wskazówka przyrządu wychylała się proporcjonalnie do wartości mierzonych rezystorów. Czyli - jeśli masz zwarte zaciski przyrządu to wskazówka jest w lewym, skrajnym położeniu a jeśli rozwierasz te zaciski to wskazówka pokazuje maksymalne wychylenie. Czy to o to chodzi? Jeśli tak to jest to możliwe do realizacji ale... w jakim celu komplikować sobie życie? W zasadzie należało by przeprojektować cały przyrząd i wyskalować go. W zależności też od wyboru metody, użytych elementów i ich tolerancji spadnie dokładność pomiarów. W najprostszej postaci taki układ pomiarowy powinien wyglądać tak:

1244848912_Odwroconyomomierz.thumb.jpg.2a1ef8b7a27ebb99d106c4824531d47e.jpg

Dodać należy, że woltomierz powinien mieć jak największą oporność wewnętrzną, wysoką czułość i wysoką klasę dokładności. Rx powinien być optymalnie dobrany do wartości mierzonego rezystora Rx. Przy jego pomocy powinno się skalować przyrząd. 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.