Skocz do zawartości

Powstał robot


Master

Pomocna odpowiedź

W Japonii pewien robot opanował sztukę wstawania z leżenia na plecach bez pomagania sobie rękami.

tactile_pattern.jpg

Robot o którym mowa (zbudowany w laboratorium ISI Uniwersytetu Tokijskiego), potrafi podnieść się do pozycji kucającej z leżenia na plecach, i to bez podpierania się rękoma. Niejednemu człowiekowi przysporzyłoby to sporo trudności, a wielu, nienawykłych do wstawania sprzed komputera, nie mówiąc już o ćwiczeniach fizycznych, zaraz wołałoby pomocy. Taka zdolność u humanoidalnego robota jest więc czymś imponującym.

Dla nas, robotyków, ważniejszy jest może sam sposób sterowania pozwalający na utrzymanie równowagi dynamicznej podczas tego skomplikowanego manewru. Clou stanowi tu system czujników haptycznych (wrażliwych na nacisk) znajdujący się w materacu, na którym robot uprawia swoją gimnastykę. Człowiek w podobnej sytuacji wykorzystuje informacje pochodzące z jego własnego systemu czuciowego znajdującego się w stopach. Dotyk jest dla nas dalece ważniejszy niż nam się wydaje, o czym przekonać się można studiując choćby wyniki badań, w których ludziom z anestezjologicznie wyłączonymi receptorami czuciowymi polecano wykonywać najprostsze czynności ruchowe, z opłakanym skutkiem.

W tym przypadku wygoda konstrukcyjna zadecydowała o umieszczeniu czujników w podłożu, ale z całą pewnością już wkrótce, gdy różne "sztuczne skóry" (a rozwiązań w tym zakresie jest już całkiem sporo) ulegną miniaturyzacji w wystarczającym stopniu, roboty wzują swoje haptyczne skarpetki i, w połączeniu z obecnie powszechnie stosowanymi żyroskopami i akcelerometrami (odpowiednikami naszych błędników), powoli zaczną stawać w szranki z ludzkimi sportowcami. W ten sposób ambitny plan założony przez organizatorów turnieju RoboCup, aby w 2050 roku drużyna robotów pokonała w piłkę nożną drużynę zbudowaną jeszcze przez naturę w technologii krwi i kości, powoli, acz nieubłaganie, staje się rzeczywistością.

Źródło : http://www.robonet.pl/?net/news&nid=395

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.