Skocz do zawartości

Pytanie o projekt robota mobilnego z systemem wizyjnym


psujzgw

Pomocna odpowiedź

Witam, to mój pierwszy post na forum. Chciałbym zaprojektować robota mobilnego pozwalającego na rozpoznawanie pewnych obrazów i jakąś reakcje na nie. Jestem automatykiem ale miałem styczność z robotyką przemysłową i systemami wizyjnymi. I tu mam pytanie do Was, czy nie porywam się z "motyką na słońce" ? Nie mam doświadczenia z robotyką hobbystyczną ale znam się dobrze na programowaniu i sterowaniu, troche na mechanice ale kuleje w elektronice, szczególnie w projektowaniu obwodów. Ogólnie chciałbym po pracy wziąść się za projekt rozbudowanego robota, począwszy od fazy projektowania w solid edgu bądź autodesku, potem wykonianiu części mechanicznej, z dużą dawką nauki części elektronicznej skończywszy na oprogramowaniu robota czyli uP (arm ,atmega) i systemu wizyjnego. Teraz czy ma to sens ? zaczynać od dużego projektu ale pracując nad poszczególnymi fazami uczyć się ? Pytam bo macie doświadczenie którego mi brakuje i możecie podpowiedzieć 😃. A jeśli to ma sens to jakie macie pomysły na rozbudowe takiego robota, układ jezdny + system wizyjny + czujniki zbliżeniowe + sygnalizator dźwiękowy. Oczywiście całość połączyłbym z komputerem bezprzewodowo np za pomocą zigbee i napisał aplikację monitorującą robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Sens, ma ale pod warunkiem, że będziesz chciał przy okazji się czegoś nauczyć, a nie będziesz liczył na gotowce. Systemy wizyjne to nie jest łatwa sprawa, na początku możesz się pobawić na komputerze (bez budowy robota) zainteresuj się OpenCV lub czymś łatwiejszym:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/jak-zbudowac-robota-z-kamera-vt3983.htm

Jeśli zobaczysz, że faktycznie Cie to zainteresowało zabierzesz się za robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.