Skocz do zawartości

Sieć czujników światłowodowych do pomiaru wielkości fal


Master

Pomocna odpowiedź

Naukowcy z Edinburgh University badają możliwości stworzenia czujników w kształcie wstęg, które pozwoliłyby stworzyć trójwymiarową mapę fal zmieniającą się w czasie rzeczywistym.

„Naszym pomysłem jest stworzenie pływającej sieci czujników w kształcie wstęg, które można by formować w różne kształty. Wciąż istnieją jednak dwie kwestie do rozwiązania.” – powiedział Brian Sellar z Edinburgh. „Pierwsza, to skuteczność z jaką pływająca wstążka może śledzić fale? Druga dotyczy czujników jakie można i należy umieścić na wstążce, by precyzyjnie mierzyć czynniki odzwierciedlające rodzaj, wielkość i częstotliwość fal.” – dodał Sellar.

Konwertery energii z fal mogłyby być efektywniejsze właśnie dzięki takim czujnikom, które pozwalają mierzyć wielkość każdej fali zbliżającej się do konwertera.

Gdy nadciągająca fala jest mała, rezystancja konwertera energii również powinna być niska i na odwrót. Istniejące konwertery mogą zmieniać swa rezystancję jednakże tylko w niewielkim stopniu w oparciu o odczytu dokonywane co kilkadziesiąt minut.

„Powód dla którego poszukujemy takiego rozwiązania, to potrzeba sterowania konwerterami tak, by zoptymalizować pozyskiwana przez nie energię pod kątem żywotności tych urządzeń. Dobrze by było wiedzieć, gdy nadciąga ogromna fala, by móc złagodzić skutki jej działania,” – powiedział Sellar.

W dwuwymiarowej rynnie w laboratorium hydrauliki Edinburgh, naukowcy wykorzystali siedmiometrowy czujnik zrobiony ze światłowodu w kształcie wstążki w oparciu o technologię ShapeTape. Technologia ta została opracowana przez kanadyjską firmę Measureand. Składa się ona z pudła równocześnie emitującego światło do wnętrza wstążki i odbierającego światło ze wstążki powracające. Wysokość fali jest określana poprzez pomiar straty światła.

„Pierwsze próby realizowane na małą skalę w dwóch wymiarach wyglądają bardzo obiecująco,” przyznał Tom Bruce, pracujący przy projekcie.

Fale są propagowane w jednym kierunku w kanale o długości 20 metrów, głębokości 70 centymetrów i szerokości 40 centymetrów. Do wstążki przymocowano specjalne komputerowo modelowane pływaki.

Typowe mierniki poziomu fal składają się z dwóch metalowych drążków umieszczonych obok siebie, zanurzonych w wodzie. Gdy woda podnosi się i opada pomiędzy drążkami, zmienia rezystancję urządzenia. Im wyższy poziom wody, tym wyższa przewodność. Informacje te są przekazywane następnie do komputera i wyrysowywane na specjalnym grafie.

W laboratorium wystarczą 3 do 6 takich czujników, jednakże według Bruce’a, nie gwarantują one precyzyjnego obrazu fal, jaki zapewniają wstążkowe czujniki, które dokonują pomiaru 30 razy na sekundę.

Testy laboratoryjne potwierdziły użyteczność technologii przy pomiarach dwuwymiarowych. Następnym krokiem będzie przebadanie urządzeń w środowisku trójwymiarowym.

„Nie mamy jeszcze opracowanego optymalnego kształtu sieci. Na dzień dzisiejszy posługujemy się 50 metrową wstęgą. To jak ją ułożymy jest właśnie częścią projektu,” – powiedział Sellar.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że światłowód ma w trzech wymiarach swoje ograniczenia, w związku z czym zamierzamy wyposażyć wstążki w dodatkowe czujniki, takie jak: trzyosiowe czujniki inercyjne MEMS, przyspieszeniomierze, magnetometry i żyroskopy.” – dodał.

Źródło : Automatyka

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.