Skocz do zawartości

Cardio Arm pomagać będzie w operacjach serca!


tommerg

Pomocna odpowiedź

Cardio Arm pomagać będzie w operacjach serca!

Inżynierzy zainspirowani sprawnością i elastycznością budowy ciała węża pracują nad robotem, który byłby w stanie prześlizgnąć się w ciasne i niebezpieczne miejsca, miejsca do tej pory niedostępne dla ludzi. Urządzenia tego typu miałyby brać ogromny udział w akcjach ratowniczo-medycznych, a nawet, jak wspomina Howie Choset, robotyk z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu, w skomplikowanych operacjach serca.

Wspomniany Choset jest jednym z wynalazców maszyny zwanej Cardio Arm, około 30 centymetrowego robota stworzonego właśnie w celu ułatwienia lekarzom operacji kardiochirurgicznych. "Robaki" do ludzkiego organizmu wprowadzane są przez niewielkie nacięcie na splocie słonecznym. Ich ruchem chirurdzy sterują za pomocą joysticka. Niewielka kamera, umieszczona na głowie węża, pozwala operatorowi obserwować trasę robota i w razie potrzeby dokonywać odpowiedniej korekty.

Cardio Arm zostało wypróbowane po raz pierwszy w lutym, gdy lekarze z Czech z jego pomocą wykonali diagnostykę serca. Robot znacznie zmniejszył trudność i traumę procedury. "Nie musieliśmy nawet w pełni otwierać klatki piersiowej pacjenta, wystarczyło małe nacięcie. Mam nadzieję, że dzięki temu urządzeniu będziemy w stanie wykonywać szybkie, nieinwazyjne operacje i puszczać pacjentów do ich domów już następnego dnia." - wspomina Choset. Jego marzenia sięgają nawet dalej, chciałby używać maszyny w trudniejszych operacjach, w tym ablacji, która wymaga wypalenia niewielkiej ilości mięśnia sercowego w celu skorygowania nieregularnego bicia serca. Choset bierze pod uwagę wykorzystanie bota także w innych dziedzinach życia - "Chcielibyśmy użyć naszych zdalnie sterowanych robotów by badać wąskie, starożytne korytarze znajdujące się w miejscach takich jak Egipt. Może znajdziemy tam jakieś pozostałości po antycznych grobowcach!".

Źródło: http://discovermagazine.com/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.