Skocz do zawartości

Robo-foka gra w kosza!


tommerg

Pomocna odpowiedź

Robo-foka gra w kosza!

Przedstawiona na zdjęciu poniżej foka to najnowszy wynalazek z dziedziny mechatroniki tajwańskich robotyków z Narodowego Uniwersytetu w Chiao-Tung. Nie jest to jednak w pełni zautomatyzowany robot, a bardziej skryty pod wypchaną pluszową foką manipulator, z wystającym z jej twarzy chwytakiem, co na pierwszy rzut oka wydaje się, co najmniej dziwne.

Twórcy twierdzą, że ich robot jest w stanie wykonywać niezliczone ilości różnych sztuczek, w tym oddawać celne rzuty do kosza z bliskich odległości (maksymalny dystans, jaki testowano podczas eksperymentów to około 3 metrów).

Mimo dość prostego, lecz niesamowicie rozrywkowego konceptu, maszyna wykorzystuje wiele ciekawych technologicznych rozwiązań. Wykorzystuje między innymi specyficzny system wizji, aby umiejscowić swój cel w trójwymiarowej przestrzeni. W oparciu o znalezioną pozycję, zaprogramowany algorytm określa kąt i prędkość piłki potrzebne by trafić do celu. Zaledwie po kilku manualnych kalibracjach robot jest gotowy do bawienia widzów przez długi okres czasu.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.