Skocz do zawartości

Elfoid, teleprezencja w Smartphone'ach


tommerg

Pomocna odpowiedź

Elfoid, teleprezencja w Smartphone'ach

Co powstałoby gdyby połączyć jednego z dzisiejszych smartphone’ów z robotem o przeznaczeniu teleprezencyjnym? Elfoid, „telefon”, który pozwala na „wymianę pewnych emocji” za pomocą małego, strasznie dziwacznego, a wręcz niepokojącego urządzenia.

Zaprezentowany dzisiaj w Japonii, Elfoid, jest produktem międzynarodowego instytutu Advanced Telecommunications Research (ATR), a konkretnie słynnego robotyka Hiroshi Ishiguro. Jest to dość spory, mający mniej więcej wymiary przeciętnej lalki, robot, służący, jak to telefon, przede wszystkim do transmisji głosu, ale i jak to twierdzą twórcy, „obecności człowieka”.

W momencie wykonywania połączenia do innej, posiadającej Elfoida osoby, twarz dzwoniącego ma być skanowana przez komputer, który na bieżąco przechwytywać będzie ruchy jego głowy i rąk. Dane te przesyłane mają być za pomocą standardowych protokołów sieci 3G. Specyficzny zestaw silniczków i siłowników umieszczonych w urządzeniu będzie starać się oddać ruchy człowieka za pomocą wspomnianej wcześniej „lalki”, opartej zresztą na jednym z teleprezencyjnych androidów firmy – Telenoid (zaprezentowanego przez ATR w zeszłym roku). W obecnej wersji, Elfoid nie jest jeszcze w stanie poruszać twarzą, zamiast tego korzysta z gry świateł i ruchu reszty ciała, by skopiować odpowiednie emocje dzwoniącego. Ma to zostać zmienione w przyszłych wersjach droida. Ishiguro natomiast ma nadzieję, że jego wynalazki pomogą usprawnić system teleprezencji i dodać mu więcej realizmu, a co za tym idzie zwiększyć także popularność komunikacji niewerbalnej.

Źródło:

http://spectrum.ieee.org/

http://www.fastcompany.com/

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.