Skocz do zawartości

Jak zrobić czujnik światła i podłączyć go do ATMEGA8


Kshaq

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,
jako że jest to mój pierwszy post tutaj, najpierw się przywitam z wszystkimi.

Tydzień temu znalazłem to forum i odżyła we mnie na nowo chęć stworzenia własnego robota. Kiedyś było to tylko w sferze dalekich planów, ale po przeczytaniu kilku artykułów i wątków wiem, że to wcale nie takie trudne. Zresztą po tygodniu mam już działający prototyp, a to dodatkowo zachęca do dalszej zabawy.

Na dzien dzisiejszy udało mi się skonstruować Waldka Światłoluba na podstawie zamieszczonego tutaj schematu robota przez użytkownika jamtex na układzie L293D. Mam też uC ATMEGA8, na którym umiem już zaprogramować proste funkcje (świecenie diody, sterowanie silnikami na L293, na razie bez regulacji obrotów).

Teraz chciałbym przenieść czujniki światła na fototranzystorach z L293 i podłączyć je do uC, żebym mógł programowo sterować zachowaniem robota.

W jaki sposób mogę zrobić czujnik światła na fototranzystorze i podłączyć go to ATMEGA8? (chodzi mi o konkretny schemat i wartości elementów (zapewne rezystor i coś jeszcze) Drugie pytanie: jak skonfigurować wejscie na uC i odczytywać stan czujnika? (najlepiej jakiś krótki kod w C)

Link do komentarza
Share on other sites

A więc tak ja bym to osobiście zrobił na komparatorze analogowym, albo też na przetworniku a/c mikrokontrolera co już jest o wiele trudniejsze.

W przypadku komparatora masz na wyjściu dwa stany 0 i 1 co bezproblemowo obsłużysz.

W przypadku przetwornika a/c porównywałbyś napięcia na wejściach przetwornika.

Ot i cała filozofia 😃

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, dzięki za podpowiedzi. Zamierzam wykorzystać schemat z krążącego schematu podłączenia czujników do robotów linefollower.

Ale udało mi się też podłączyć fototranzystory w prymitywny sposób. Ustawiłem wyjście na uC i podciągnąłem stan do 1. Wyjście podłączyłem do masy przez fototranzystor i rezystor. Program reaguje na stan wyjścia bit_is_clear() a robocik całkiem nieźle jeździ.

** Dodano: 2008-04-29, 14:14 **

Witam, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego schematu komparatora, który krąży na forum. Czy wyjścia można bezpośrednio podpiać pod mikrokontroler, czy powinno się zastosować jakieś np. jakieś rezystory ograniczające prąd lub stosować podciąganie na wejściu mikrokontrolera?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.