Skocz do zawartości

RoboCup Rescue


Treker

Pomocna odpowiedź

RoboCup Rescue

Większość czytelników słyszała zapewne o konkursie RoboCup, ale kojarzą go pewnie tylko z rozgrywkami piłkarskimi. Otóż druga konkurencja imprezy wydaje się chyba o wiele ciekawsza.

Termin zgłaszania się na tegoroczną edycję RoboCup w Suzhou (w Chinach) tuż-tuż (1 maja), ale do wczoraj trwały w Niemczech wstępne rozgrywki krajowe – RoboCup German Open 2008, dzięki którym do sieci trafił filmik zamieszczony na końcu niusa.

Międzynarodowe rozgrywki RoboCup (którech celem, przypominamy, jest doprowadzenie do opracowania drużyny robotów, która pokona drużynę ludzką ok. roku 2050) odbywają się od 11 lat, ale liga RoboCup Rescue zorganizowana będzie dopiero 8 raz. Zadaniem robotów jest chyba najbardziej rzeczywistym i przydatnym konkursem robotów jaki kiedykolwiek zorganizowano: zadaniem robotów jest odnalezienie ludzi uwięzionych w wyniku klęski żywiołowej (np. trzęsienia ziemi). W pełni autonomiczne roboty muszą poruszać się po niezwykle skomplikowanym terenie, pełnym rumowisk, schodów i przepaści, przeczesać jak najdokładniej cały teren tworząc jego mapę, która zostanie później użyta przez ratowników, a przede wszystkim odnaleźć wszystkich żywych ludzi, reprezentowanych w konkursie przez lalki sprytnie udające istoty ludzkie przez poruszanie się, wydzielanie dwutlenku węgla i ciepła, i emisję dźwięków. Roboty muszą być więc naszpikowane czujnikami, posiadać wszechstronny system jezdny i potrafić samodzielnie podejmować decyzję w oparciu o tworzoną przez siebie mapę. Jednym słowem: konkurs jest na prawdę wymagający, ale przez to bardzo ciekawy.

Dla osób mniej wprawionych w elektronice i mechanice organizowana jest również liga symulacyjna, sprowadzająca się do stworzenia jedynie oprogramowania robota. RoboCup odbędzie się 14 lipca, wszystkich gorąco zapraszamy do śledzenia (internetowego) tego wydarzenia (a może ktoś bierze udział?).

Źródło: http://www.robonet.pl/?net/news&nid=425

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.