Skocz do zawartości

Meduzoid


Treker

Pomocna odpowiedź

Meduzoid

Oto kolejna zmyślna konstrukcja podpatrzona u natury. Tym razem u meduz.

Dopiero co pisaliśmy o robocie, który, naśladując ruchy żółwia, był w stanie szybko i sprawnie poruszać się pod wodą. Dzisiaj piszemy o imitacji innego podwodnego stworzenia – meduzy. Robot dostępny jest w dwóch smakach – AquaJelly, robot podwodny, i AirJelly, wypełniony helen balon. Obydwie wersje poruszają się za pomocą ruchów ośmiu elastycznych i długich meduzowatych płetw, precyzyjnie sterowanych przez skomplikowany system napędowy. AirJelly to pierwszy w historii statek powietrzny napędzany takim perystaltycznym ruchem.

Roboty te przeznaczone są do prac w grupach, a komunikacja pomiędzy osobnikami odbywa się w standardzie ZigBee w przypadku powietrznym oraz za pomocą błysków diód LED w przypadku podwodnym.

Meduzoidalne roboty do najszybszych nie należą, ale gdyby udało się osiągnąć sprawność energetyczną choć zbliżoną do sprawności meduz, rozwiązanie to z całą pewnością stanowiło drogę ku tanim, zautomatyzowanym, podwodnym kolekcjonerom danych naukowych.

Źródło: robonet.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.