Skocz do zawartości

Robo ptak


Treker

Pomocna odpowiedź

Robo ptak

,,Naukowcy z holenderskich: Wageningen University oraz Technical University of Delft skonstruowali Robo-Jerzyka, jednostkę latającą, która wykorzystuje to, w jaki sposób jerzyki zmieniają kształt swych skrzydeł, by wykorzystać je maksymalnie efektywnie.

Robo-Jerzyk to mała, zdalnie sterowana jednostka latająca, która tak zmienia kształt swych skrzydeł, by miały one jak najlepsze właściwości aerodynamiczne. Przy wyższych prędkościach jerzyki składają nieco swe skrzydła do tyłu, by zmniejszyć opory powietrza, natomiast przy niższych, rozpościerają je, by zwiększyć ich siłę nośną. Dodatkowo złożenie jednego skrzydła umożliwia wykonywanie gwałtownych skrętów.

Robo-Jerzyk zbudowany jest z kompozytów z włókien węglowych. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 50 centymetrów i waży poniżej 100 gram. Zasilany jest pojedynczym małym silniczkiem elektrycznym.

Zewnętrzne dwie trzecie skrzydła podzielone jest na cztery ‘pióra’, każde niezależnie umocowane na zawiasach i połączone z resztą. Silnik steruje tymi czterema ‘piórami’ niezależnie, umożliwiając im składanie się i rozkładanie w zakresie od 5 do 50 stopni.

„Robo-Jerzyk zauważalnie przyspiesza, gdy ma złożone skrzydła,” – powiedział David Lentik z University of Wageningen. „Gdy skrzydła są w pełni rozpostarte, jest on w stanie szybować z wyłączonym silnikiem.”

Zespół przygotowuje obecnie testy badające zwrotność w zależności od składania pojedynczego skrzydła. Zamierza również zamocować na robocie kamerę i udoskonalić napęd.

W niedalekiej przyszłości jednostki tego typu mogą posłużyć do badania zachowań ptaków, albo do prowadzenie rekonesansu.

Michael Friswell z Bristol University wskazuje, że sama idea ruchomych skrzydeł nie jest niczym nowym. Przykładem może tu być myśliwiec F-14 Tomcat. Istotną innowacją w Robo-Jerzyku jest to, że układ skrzydeł może być regulowany płynnie i niezależnie. Jednakże to, czy podejście to okaże się efektywne i znajdzie swoich amatorów, okaże się dopiero w przyszłości, choć pewnie już niedalekiej."

Źródło: www.twojrobot.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.