Skocz do zawartości

[FPGA] Kompresja Wideo


hadogenes

Pomocna odpowiedź

Witam,
czy kompreja wideo na fpga jest trudna?

Znajomy, który się zawodowo tym zajmuję mówi, że to jest masakra i nie warto się tym zajmować.

Ogólnie chodzi mi o to, że nie chcę się zajmować jakoś bardziej tematyką fpga, a chciałbym mieć fajną kompresję na moim systemie wbudowanym.

Chodzi mi o to, czy warto inwestować czas w fpga: czy to jest raczej ciężka i bardzo czasochłonna praca albo czy są jakieś gotowe wzorce (coś ala biblioteki do programowania)?

Z góry dzięki za odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

Robienie kompresji video na FPGA to nie jest prosta sprawa - zresztą ogólnie kompresja wideo to już zdecydowanie wyższa szkoła jazdy.

Samo FPGA nie jest zbyt skomplikowane i jak umiesz programować mikrokontrolery to FPGA też szybko zrozumiesz, ale żeby robić tak zaawansowane projekty to bardzo daleka droga.

Możliwe, że są jakieś gotowe rozwiązania - musiałbyś poszukać. Bez tego to jest to projekt na lata.

Jak tylko potrzebujesz kompresji wideo to rozejrzyj się za jakimś gotowym rozwiązaniem (może jakiś evaluation kit z kamerką i przykładowymi programami), bo robić wszystko od zera jest bez sensu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

poczytać jak działają kodeki i napisz prostą bibliotekę wyłącznie z opcją która Cie interesuje?

Przecież możesz zmniejszać rozdzielczość kopiując co 2 czy co 3 piksel, potem ewentualnie operacje na macierzach do wygładzenia. Na kompresowanie jest wiele sposobów, poczytaj 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pamiętam, że jak byłem na studiach to koledzy we dwóch zrobili kodek mpeg (2? 4?) na FPGA w jedno semestralny projekt. Mówili, że nie nie było łatwo, ale tez bym nie przesadzał, że kompresja wideo to nie wiadomo jak bardzo skomplikowana sprawa. Temat jest przerobiony setki razy, jest pełno materiałów i publikacji. Dasz radę na x86 to i dasz radę na FPGA.

Link do komentarza
Share on other sites

Mi chodzi o to, że chcę zrobić samochodzik z kamerą i aby obraz był w jakiś prosty sposób kompresowany, ale nie wiem jak to najprościej zrobić...

Nie ma potrzeby bardzo kombinować z FPGA, są kamerki które od razu potrafią wypluwać z siebie obrazy skompresowane do JPEG, który jest notabene formatem składowym plików MPEG. Nawet kiedyś gdzieś jakaś firma miała te kamerki, nie były tak tragicznie drogie, a zapewniały 320x240 czy nawet 640x480 pix. Obsługa była chyba przez SPI ?

Ostatecznie kompresja do GIFa też nie jest jakimś tragicznie skomplikowanym procesem, nawet ATMega (tylko kwestia odpowiednio dużego RAMu i zegara 16-20MHz) by sobie z tym poradziła, bo tam używa sie kompresji LZW + Huffman.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.