Skocz do zawartości

[Minisumo] Siłacz - worklog


Wojcik98

Pomocna odpowiedź

bartek1333

Dzięki.

Xweldog

A bardzo to to chyba konstrukcji nie zmienia. Przynajmniej tak mi się zdaje. Ale przydałoby się, żeby było.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Proszę poprawić podpis zgodnie z regulaminem forum.

[ Dodano: 01-11-2011, 21:58 ]

Jeszcze jedno pytanie. Czy dobrze "przerobiłem" półmostek na mostek H? I na które VDD dać zasilanie silnika?

Link do komentarza
Share on other sites

To zasadniczo zmienia topologię mostka.

Mostek z hamowaniem musi skorzystać z co najmniej trzech portów, bez wystarczą dwa. Użyłeś trzech więc pomyślałem że chciałeś mieć hamowanie. Oczywiście, można komplikować "w górę" i użyć czterech tak by w mostku sterować osobno każdym tranzystorem. Na mostek najlepiej patrzeć nie jak na cztery tranzystory tylko dwie przekątne. Bez hamowania można dwoma sposobami:

- jeden port do wyboru Lewo / prawo

- drugi do podawania PWM ( lub stały stan co odpowiada PWMmax z duty 100% ).

Tego nie polecam, układ jest troszkę skomplikowany.

Drugi bez hamowania to po prostu podawać PWM na jedną lub drugą przekątną mostka. Układ jest b.prosty, przykładowy schemat i opis jest w bazowym artykule.

Wracając do Twego schematu.

Nie będzie działać gdyż "górne" MOS-y nie będą się włączały, tam muszą być chanel P nie N. O braku R bramkowych pisali koledzy. Bramki MOS-ów P nie do µC tylko drenów odpowiadających im w przekątnej N.

Jeżeli chcesz bazować na swej topologii i mieć hamowanie, zastąp te 5-te też P, bramki zbocznikuj do źródeł np. 560Ω i puść do µC przez zenerkę 4,7V. Hamowanie będzie gdy wyłączysz 5-ty na oba dolne N podasz H.

[ Dodano: 01-11-2011, 22:19 ]

Schemat zmieściłeś gdy opisywałem. Widzę że uporczywie usiłujesz "odkryć proch" i nie chcesz sprawdzonych rozwiązań. Napisałbym "nie rób tego" ale myślę że bardziej edukacyjne dla Ciebie będzie po prostu wykonanie tego ostatniego. Nie analizowałem go dokładnie ale powinien działać, generując przy przełączaniu krótkie zwarcie Uz. Zrób to i poinformuj czy i jak ono zakłóca pracę µC i jak ew. to odfiltrowałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No cóż, 14-cie tranzystorów na mostek tj. tam, gdzie wystarczą 4-ry. Zanim zmarnujesz na to czas ( chociaż, doświadczenie zostanie Ci na zawsze ) wyjaśnij, jaką rolę mają spełniać te tranzystorki dublujące końcowe MOS-y ?

Nie wolno tak podłączać baz, koniecznie musisz być jakieś R ( np. 1k ) limitujące prąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek jak na razie działa w jedną stronę, a w drugą tak szybko nie będzie, bo jak eksperymentowałem to jeden z układów się spalił 😅 . Tak właściwie to są jakieś odpowiedniki irf7319 albo coś podobnego, tyle że do lutowania przewlekanego? Prąd będzie lecieć dość duży, więc l293 tu chyba nie wystarczy.

Co do mechaniki, to doznałem olśnienia, i zamiast takiej ilości zębatek zastosuję przekładnię ślimakową. Czy wystarczy plastik, przekonam się 😉 . Jako koła zastosuję albo drewniane kółka z Castoramy o średnicy 3cm i szerokości 1 cm, albo plastikowe, dość wytrzymałe krążki o takich samych wymiarach.W opisie robota "Książuś", w którymś poście Bobby napisał, że jako ogumienie dobra jest owijka na rakietę, tak więc zamierzam ją zastosować. Nowy projekt w SketchUp'ie postaram się dodać w ciągu kilku dni.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.