Skocz do zawartości

[Minisumo] Siłacz - worklog


Wojcik98

Pomocna odpowiedź

Witam!

Ponieważ zaczynam robić swojego pierwszego robota klasy minisumo, założyłem ten worklog.

Chcę, żeby robot był zasilany jednym akumulatorem li-po 7,4V

Kół jeszcze nie wybrałem, było by miło, gdyby ktoś polecił jakieś 😉

Jako czujniki dam 2x CNY70 i dalmierz 4x sharp GP2Y0D340K.

Procesor atmega88, mostek na przekaźnikach.

Stare zdjęcia projektu z opuszczonym/podniesionym "pługiem":

Obudowę będę chciał wykonać z aluminium.

Stary schemat i płytka:

Aha, w worklogu robota Heavy przeczytałem w którymś poście, że pług może opadać "wstrząsowo". Mógłby m ktoś wytłumaczyć, jak to działa? 😅

Edit:Czy opłaca się robić płytki w satland? Są dosyć drogie, ale w sumie fabrycznie robione, więc jest lepsza jakość.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Połączenia tranzystorów i złącz silników są za cienkie! Jeśli zamierzasz podłączyć silnik klasy 540 to pogrub ścieżki bo mogą się przepalić.

2. Symulowałeś ten mostek H? Jesteś pewny czy przy takim sterowaniu, wprost z mikrokontrolera, kanały mosfetów w pełni się otworzą?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak mniemam zębatki metalowe? Jeśli plastikowe, z wobitu, to licz się z częstą wymianą, o ile robot w ogóle będzie w stanie działać 😋 Jakie zasilanie? Jakie czujniki?

ED. Dobra, widzę, że chcesz zastosować 340K. Ile? Podpowiem, że absolutne minimum to 3, zdecydowanie lepiej jest jak już są 4 (2 z przodu i po jednym na bok).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do schematu:

1) Brak kondensatora filtrujących VCC mikrokontrolera

2) Brak kondensatora filtrującego AVCC mikrokontrolera

3) Po co ci ten rezystor na AVCC? Tylko utrudniasz sobie sprawę...

4) Brak dławika na AVCC

5) Brak kondensatorów filtrujących przy stabilizatorze

Schemat trudno się rozczytuje 😉

Carpe Diem po prostu trzeba zarzucić gaz i zahamować 😉 Cała filozofia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

misha89

1. Już poprawiłem

2.Szukałem symulatorów, ale niczego konkretnego nie znalazłem. Polecisz coś?

Bobby

Zgadłeś, plastiki z wobitu. Spróbuję wykombinować coś innego. Dodałem jeszcze dwa czujniki bo bokach.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog

Możesz powiedzieć, o co ci dokładniej chodzi?

Carpe Diem

Dzięki 😅

piotreks-89

1,2) Możesz podać wartości? Podpięcie AVCC i reszty wzorowałem na starym linefollowerze.

3,4)Ten rezystor to jest dławik, tylko nie znalazłem w bibliotece dławika o długości 7,5mm 🙂

5)100pF może być?

P.S.

Najpierw dodałem posta, a dopiero później zobaczyłem wpis.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi dokładnie o to co napisałem i krócej nie można. To nie będzie działać.

W ogólnych zarysach sądzę, że chodzi Ci o mostek w którym dwa MOS-y będą wąłczać silnik np. "w lewo" a na trzeci będziesz podać PWM. Ale tego to się tylko dmyślam - tylko Ty wiesz o co na prawdę Ci chodziło i dopóki tego nie wyjaśnisz ( nie ja Tobie tylko Ty mi ) moja rola ogranicza się do powyższego ostrzeżenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem Ci zasugerować że ten mostek nie będzie działał. Co do symulacji polecam LTspice. Jeśli jesteś początkujący to możesz symulować w Yenka. Warto też zlutować układ na płytce prototypowej, upewnisz się że wszystko działa i będziesz mógł spokojnie wysłać płytkę do produkcji.

Dobra rada: unikaj kątów ostrych! Jak będziesz projektował płytkę pod nowy mostek unikaj ostrych kątów.

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek to zgroza. Nie możesz mosfetów sterować bezpośrednio z portów uk bo nie wyrobi prądowo. Co prawda te tranzystory steruje się napięciowo, ale wymagają sporego prądu do przeładowania pojemności bramka- źródło. Górne tranzystory z kanałem typu P. Poza tym przy takich standardowych mosfetach musisz podać spore napięcie Ugs tak aby faktycznie wykorzystać możliwości mosfetów i je w pełni otworzyć. W skrócie- polecam poczytać o tych tranzystorach i wgłębić sięw dokumentacje użytych tranzystorów.

Jakbyś trochę poszukał to byś znalazł. Tutaj przedstawiałem podstawowy w miarę prawidłowy układ do sterowania 2 mosfetami jako półmostka H:LINK

Link do komentarza
Share on other sites

Czy twoim półmostkiem da się sterować PWM? I czy mógłbyś powiedzieć do czego podpiąć VDD i VSS?

VDD napięcie zasilania

VSS masa

Przecież na schemacie jest napisane OCx, co oznacza że można go podpiąć do pinu PWM uC. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.