Skocz do zawartości

Sprawdzenie PCB


trolu96

Pomocna odpowiedź

Co prawda nie sprawdzałem schematu, ale za to starałem się ogarnąć Twoje pcb. Przyznaję masz fantazję. Jest kilka "drobnych" błędów, główny grzech to tona przelotek, układ nie jest na tyle skomplikowany żeby nie dało się go zrobić na jednostronnym pcb z pomocą maksymalnie kilku zworek. Następnie, przelotki są rozmieszczone z taką finezją że to nie ma prawa zadziałać, w wielu miejscach zwierają z innymi ścieżkami lub padami, a już mistrzostwem jest przelotka między nóżkami procesora 😉 Poza tym dobrym zwyczajem jest aby złącza umieszczać na krawędziach płytki, wtedy masz do nich dobry dostęp. Proponowałbym jeszcze czujniki umieścić symetrycznie na środku płytki, albo w ogóle przenieść je na inne pcb dzięki czemu będziesz mógł je zamontować w dowolnej pozycji nie zależnie od umieszczenia płytki sterownika. Odnośnie elementów, to uważaj żeby ich zarysy nie zachodziły na siebie, tak samo staraj się znaleźć optymalne trasy dla ścieżek. A najważniejsze to nie zwieraj sąsiadujących ścieżek i padów ze sobą.

To tak na początek, co można szybko zobaczyć. Popracuj trochę nad płytką a najlepiej zrób ją od nowa, bo ta bez dużej dozy poprawek niestety nie ruszy 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Schemat wygląda ok. Prawie instruktażowy.

Dużo gorzej z płytką - jak zauważył kolega.

Po pierwsze uruchom DRC i on Tobie pokaże tonę błędów. Niektóre można zignorować (jak jesteś pewien, że tak małe odstępy mogę być), ale niektóre trzeba poprawić - przelotka między pinami procesora to idealny przykład.

Do tego nie rób przelotek schodząc z sygnałami na warstwę top i tak przechodząc pod pinami procesora. Jak tylko się da to rób to na warstwie bottom - w ten sposób w razie małego błędu na płytce i połączenia ścieżki z pinami procesora łatwo można przeciąć ścieżkę i dolutować kawałek kynaru/przewodu. Jak pociągniesz wszystko na TOP to musiałbyś to lutować między pinami procka.

Przemyśl odrobinę rozmieszczenie elementów, popraw ewidentne błędy - zbyt małe odstępy/nachodzące na siebie ścieżki i postaraj się zlikwidować trochę zworek to płytka też będzie b.fajna. No i o ile to jest płytka dwustronna to na warstwie TOP tez rozlej masę.

PS. I zrób grubsze ścieżki od złącza zasilającego do L293D - chyba, że chcesz je pocynować potem, to mogą zostać. Nie puszczałbym natomiast ścieżki zasilania między pinami L293D 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hey

To Twoja pierwsza płytka, nie przejmuj się, na razie przekonałeś się na czym to polega. Jak wspomniał kolega, jest za bardzo pogmatwana, imo też nie warto jej poprawiać tylko zrobić od nowa.

1) załóż że masa będzie szła po obrzeżach

2) najpierw ścieżki "prądowe" tj. masa i +Uz tak, by były jak najkrótsze i najgrubsze

3) znajdź optymalne wzajemne położenie kości tak by jak najmniej pozostałych połączeń się krzyżowało. Tu pamiętaj, że nie musisz trzymać się sztywno portów ze schematu tylko możesz je zamieniać

4) dopiero teraz, w wolnych miejscach umieszczaj pojemności

5) jeżeli zrezygnuje się z wymiarów narzucanych przez bibliotekę, elementy R i L mogą świetnie robić też za mostki

6) wstawiając odpowiednio w otworki pod kościami cieniutkie druciki niektóre mostki można otrzymać "za darmo"

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Trudno mi ocenić czy jest lepiej czy gorzej. Pisałem, główny prąd ( dziesiątki jak nie steki mA ) będzie płyną do środkowych pinów 293. A tam co widzę ? Anemiczną ścieżeczkę przeciągniętą między pinami. Po co ta ścieżka między pinami 7805 ?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1) Za dużo przelotek, ale jeśli je już robisz, to zwracaj uwagę, żeby nie były pod obudowami, tylko w miejscach gdzie łatwo można poprowadzić przewód.

2) W życiu nie wykonasz przelotek o takiej średnicy. Rób przynajmniej tej wielkości, co pady od rezystorów.

3) Ścieżki pod dziwnymi kątami, w dziwnych miejscach pogrubiane i pocieniane. Oraz to co pisał Xweldog, te najważniejsze są za cienkie. Pooglądaj inne projekty PCB na forum i zobacz, jak się powinno prowadzić ścieżki.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.