Skocz do zawartości

[Line Follower] XV15


Pomocna odpowiedź

Witam !!

Chciałbym opisać tutaj budowę nowego robota typu FTL.

Najpierw krótko przedstawię dane techniczne :

Napęd podwójna przekładnia Tamya

ProcesorATmega8 taktowana z wewnętrznego oscylatora

Czujniki Lini 3 do 5 czujników CNY 70

Zasilanie 4x AA Nimh lub Pakiet litowo polimerowy 2s 7,4v

Założenia

Robocik ma być uniwersalną platformą do testów i zabawy ,więc postaram się aby składał się on z jak największej liczby modułów które będzie można podczepiać i odczepiać jak klocki LEGO 😅

Jak narazie wykonałem płytę główną którą zrobiłem według artykułu o Elbocie, Podwozie chociaż nie wiem czy nie będę go trochę przerabiać (myślę nad powiększenie go ) oraz boksuje się z czujnikami lini a tagże z czujnikiem odbiciowym postępy nad pracami ukazują poniższę zdjęcia jak narazie są trochę słabej jakości (robione komórką)

➡️ Płyta główna

➡️ Stan rzeczy na dzień dzisiejszy 🙂

➡️ Prototyp czujników lini

Jak narazie budowa modułu płyty głównej zakończyła się sukcesem ,wczoraj udało mi się poskromić wyświetlacz który z początku nie chciał działać problemem są natomiast moduły czujników lini najpierw próbowałem zbudować układy z elbota ale nie wiem dlaczego nie chciały współpracować dzisiaj, natomiast próbowałem zrobić czujniki z PCB do tego robota https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm w temacie tym były zamieszczone maski do wykonania płytek ale ponieważ były trochę źle zaprojektowane (za cieńkie ścieżki które dodatkowo są z kątami prostymi)zrezygnowałem z nich i wykonałem prototyp z diód IRED i Foto Tranzystorów Jako wzmacniaczy chce użyć tranzystorów BC547 lub układu 74HC14

Jeśli chodzi o czujnik odbiciowy to prawdopodobnie również skorzystam z tych z elbota

Zapraszam do komentowania

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko ok, ale co do czujników to dam Ci radę, ja kiedyś też tak próbowałem jak najmniejszym kosztem i nie działało to zbyt dobrze, lepiej zainwestować te pare złotych i kupić normalne transoptory 😉

Link do komentarza
Share on other sites

epsilon, to zobacz sobie linefollowera ARJ kol. grabo. Też ma takie czujniki i jakoś mu to nie przeszkadza. Wszystkie "normalne" transoptory to to samo, tylko ładnie obudowane - jeśli swiatło się zbyt rozprasza można użyć rurek termokurczliwych.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm dzięki za uwagi chyba zrobię jeszcze raz ten układ z elbota z 74HC14 i zamiast transaptorów wstawie diody może nawet dzisiaj coś pokonbinuje...

A to co zrobiłem wczoraj....

➡️ Próbna przymiarka do podwozia...

➡️ to samo na tle z godzillą czyli moim kotem 😉

Oraz trochę inne ujęcie...

➡️ Oraz czujnik odbiciowy

Przyznam że trochę nie wyszło mi PCB do tego czujnika i wiele miejsc musiałem poprawiać lakierem do paznokci. Ale sprawdzałem miernikiem i chyba nie będzie problemów dzisij będę go testował bo wczoraj skończyłem go lutować trochę późno...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzisiaj wykonałem testy czujników linii i jestem nimi mile zaskoczony na diodach nie ma żadnych osłonek więc zakłucenia muszą być straszne a mimo to po położeniu czarnego plastiku napięcie skoczyło do prawie 5v zaś po położeniu białej kartki do 0,15 v !

Dodam że czujnik był oddalony od podłoża o dobre 20mm !

➡️ stanowisko testowe słabo ale widać wskazania miernika

➡️ to samo ale z białą kartką

Jutro postaram się załatwić jakieś osłonki do diodek może jeszcze bardziej poprawi do wyniki i dzięki temu nie będę musiał stosować żadnych Komparatorów 😅

Link do komentarza
Share on other sites

jakie napięcie podajesz na silniczki od przekładni ?

Takie, jakie jest napięcie akumulatora (s2 7,4v) / akumulatorów ( 4x 1,2v) ?

Standardowe napięcie dla nich to 3v

napięcie akumulatora (s2 7,4v) tu nasz odpowiedź 😃

4x1,2=4,8v

Z tego drugiego na 100% zrezygnuje bo mam stabilizator 1705 więc musiał bym dać więcej akumulatorów a to mi się nie opłaca zresztą Li-pole i tak są lepsze

Na przekładnie będę zapodawał 5v lub nawet 7,4v Wydaje mi się że te silniki mają dużą tolerancje z resztą to czy się silnik spali nie zależy tylko od napięcia ale też od Prądu...

Co do czujników to wczoraj mierzyłem jeszcze prąd całość pobiera prąd 137 mA (jak się podłączy to wyświetlacz przygasa [aktualne źródło ma wydajność 400mA]) ale za to na wyjściu prąd zwarcia wynosi jedynie 0,55mA więc beznadziejnie mało więc chyba użyje 3 tranzystorów darlingtona BC517 lub zwykłych BC547 ale dzisiaj święto więc kupię je dopiero jutro 😥

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.