Skocz do zawartości

Komisja Europejska wspiera badania nad robotyką


Treker

Pomocna odpowiedź

Komisja Europejska wspiera badania nad robotyką

Prawie 400 mln euro na wsparcie badań nad robotyką przeznacza w latach 2007-2010 Unia Europejska - ogłosiła w Monachium Komisja Europejska podczas międzynarodowych targów robotyki i automatyki AUTOMATICA 2008

W ramach programu badawczego Komisja Europejska pragnie stworzyć system transferu technologii między środowiskiem naukowym a przemysłem. Umożliwi to wykorzystanie robotów klasy przemysłowej na potrzeby prowadzenia badań zakrojonych na dużą skalę w europejskich laboratoriach badawczych. Przedsiębiorstwa uczestniczące w systemie będą informowane o wynikach takich badań.

Planuje się finansowanie szeroko zakrojonych badań prowadzonych wspólnie przez naukowców i przedstawicieli branży. Komisja Europejska wzywa branżę do zwiększenia europejskiej produkcji kluczowych komponentów, aby stawić czoła konkurencji z Azji i uniknąć strategicznej zależności od innych regionów świata.

UE zajmuje obecnie wysoką pozycję na rynku robotyki przemysłowej: około jednej trzeciej automatów przemysłowych produkuje się w Europie. W najbliższych dwudziestu latach stopa wzrostu na rynku robotyki będzie stanowiła ważną część światowej gospodarki: Międzynarodowa Federacja Robotyki (ang. International Federation of Robotics - IFR) szacuje, że wartość światowego rynku robotyki przemysłowej wynosi obecnie około 4 mld euro, a do roku 2010 r. będzie wzrastała o 4,2 proc. rocznie.

Robotyka ma kluczowe znaczenie dla przyszłej konkurencyjności Europy. Utrzymanie produkcji w regionach świata o wysokim poziomie wynagrodzeń jest możliwe jedynie dzięki automatyce. Odgrywa ona również ważną rolę przy zapewnianiu zrównoważonej produkcji i ograniczaniu marnotrawstwa zasobów.

Źródło: robotyka.com

Link do komentarza
Share on other sites

Na najbliższe lata też przewidziane są niezłe dotacje w tym kierunku - chociażby z górą 6 milionów na robota sprzątającego współtworzonego przez Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych. Nie ma więc na co czekać, tylko załatwiać dofinansowanie i wprowadzić swój prototyp na rynek, Panowie Konstruktorzy! 🙂

http://eurodotacje.info/2014/07/mechasprzataczka-za-65-miliona/

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.