Skocz do zawartości

Zasilanie robota


katzuhero

Pomocna odpowiedź

Witam.

Projektuje robota z napędem 4x4 gdzie napęd przenoszony jest od dwóch silników DC o takich własnościach:

Znamionowe napięcie zasilania [V] 12

Znamionowe natężenie prądu [A] 1,9

Prąd startowy [A] 7,8

Moc silnika [W] 15

Nie mam zielonego pojęcia jak dobrać zasilanie do niego. Jak obliczyć wymaganą pojemność takiego akumulatora, żeby robot był w stanie pracować ok 1h. Druga kwestia to jak dobrać akumulator pod względem napięcia. Widziałem akumulatory żelowe 12 V o pojemności 3,2Ah i masie 1,17kg. Jednakże gabaryty mnie trochę przerażają- i dalej nie wiem co z pojemnością. Czy jest możliwe jakieś rozwiązanie z akumulatorkami, li-ion albo li-pol?

Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze pytanie, jakie wymiary będzie miał robot i do czego będzie służył, jaka jest jego docelowa waga. Bo mocno obciążone silniki będą potrzebowały innego zasilania a obciążone w granicach normy projektowej będą potrzebowały innego zasilania.

A o obliczaniu pojemności akumulatora to na wujku google już napisano kroniki.... To nie jest serwis na którym podają ci wszystko jak na tacy. My pomagamy odnaleźć się w całym tym bajzlu nazywanym elektroniką. Ale podstawa to szukanie we własnym zakresie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Policzyłem to w taki sposób:

15W/12V=1,25A

2Ah/1,25A=1,6h

Dobrze to jest policzone? Wynikałoby z tego że potrzebuje jedynie połączyć odpowiednią ilość akumulatorków li-ion o pojemności 2AH żeby osiągnąć wartość napięcia 12V.

Ma być to robot wykorzystywany w celu rozpoznania pewnego obszaru terenu ( ma wjechać - zobaczyć co się dzieje i wyjechać). Jego masa ma wynosić ok 5kg a wymiary to ok 330x200x110.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze policzyłeś.

A więc robot będzie miał zamontowaną kamerkę z nadajnikiem(w przypadku bezprzewodowego przesyłu obrazu) do cała elektronika sterująca. To są kolejne odbiorniki energii z akumulatora, które musisz uwzględnić przy dobieraniu zasilania.

15W... niby dają rade, ale to zależy od wielu czynników. Jakie będzie podłoże po którym robot ma się poruszać, jakie koła(średnica i ich szerokość) będą zamontowane. Jeśli koła będą zbyt duże to przy takim obciążeniu platforma ci nie drgnie z miejsca.

Pomyśl najpierw nad całą mechaniką, elektroniką i wtedy gdy będziesz miał już jakieś bardziej rozbudowane założenia projektowe, zgłoś się na forum i jeśli będzie to w naszej mocy to pomożemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Obliczenia pradu to teoria, ktora jak wiadomo od praktyki sie rozni. Najlepiej zmierzyc prad pobierany przez silnik pod obciazeniem. I rzecz jasna pomnozyc przez 2 bo 2 silniki. W moim robocie 2 silniki napedowe zabezpieczone bezpiecznikami po 6,3 A nie ciagna wiecej niz okolo 12 A. Teoretycznie akumulator 12 Ah powinien wystarczyc na 1 h. Tymczasem po pol godziny ledwo jezdzi. Rozbudowana elektronika to jedno, a pojemnosc 12Ah okreslona dla rozladowania pradem 20-godzinnym to druga sprawa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.