Skocz do zawartości

Poprawność schematu


KPRR

Pomocna odpowiedź

Hej mam do kolegów prośbę robię małego robota i nie wiem czy schemat który jest kompletny i czy czegoś mu nie brakuje więc mam do was pytanie czy taki schemat jest dobry czy czegoś mu brakuje a jak tak to czego i gdzie. Proszę o wyrozumiałość to mój pierwszy taki projekt. Wielkie dzięki z góry.

Link do komentarza
Share on other sites

1.Brak kondensatorów

2.Brak połączenia obu wejść EN w L293D

3.Dobrze byłoby odseparować zasilanie silników od procesora (stabilizator napięcia)

Poczytaj na forum o tych rzeczach, bo są wytłumaczone w wielu tematach...

Link do komentarza
Share on other sites

kondensatorki to daj po 100nF przy attiny i L293 między masą a +5. przy attiny można by też dać jakiś elektrolit 10-100uF.

Podłączyłeś jedno z wejść sterujących mostka pod PB5 attiny, w którym to nóżka pełni też rolę resetu. Jeżeli raz zaprogramujesz tego attiny i zmienisz w fusach rolę PB5 z reset na port I/O utracisz możliwość przeprogramowania go przez zwykłe SPI.

Odnośnie schematu to mam kilka zastrzeżeń:

1. Ustaw w eagle parametr grid (View>grid) na 100mils bo sieci net nie trafiają w punkty przyłączeń.

2. Zamiast rysować symbol masy, wstaw go z biblioteki. (wpisz gnd) i tam będzie piękny symbol 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie napisałeś co to za robot, a jedynie pokazałeś jak chcesz sterować silnikami.

Jednakże robot zapewne będzie miał też jakieś czujniki, bo inaczej to jest tylko podwozie, a nie robot 🙂

I tutaj pytanie: Nie przewidujesz żadnych czujników?

No i w tym miejscu albo łapiesz się za głowę, albo tłumaczysz nam co właściwie robisz.

Jeżeli to pierwsze to zmień procesor na nieco większy, tym bardziej, że nawet do tego projektu jak słusznie zauważył mój przedmówca, zużywasz pin RESET, co nie pozwoli Ci dalej programować za pomocą programatora ISP.

Dodatkowo zaglądnij tutaj, by poznać zasady podłączania mikrokontrolerów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

i na przykład tutaj: https://www.forbot.pl/forum/topics38/sprawdzenie-schematu-mega8-i-modul-silnikow-vt6467.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Mój błąd ma to być prosta platforma typu czołg. Już zapchałem ten procek programem a te przyciski co tam widzimy to są przyciski kierunku. Wiem że procek jest za mały ale za późno się zorientowałem. Więc ten procek traktuje jako próba uda się albo się nie uda.

Link do komentarza
Share on other sites

KPRR nie rozumiem problemu... bierzesz wrzucasz tam M8 albo chociaż tiny2123 i tyle. Różnica cenowa 3-4zł a nie musisz się przejmować tym że później będziesz musiał cały układ przeprojektowywać i masz o wiele więcej miejsca na program...

Link do komentarza
Share on other sites

No to masz problem, ale od czego są różne triki 🙂

Pozamieniaj tak podłączenia, abyś uwolnił RESET który podłączysz rezystorem do Vcc, a klawiaturę zrobisz na którymś z wejść przetwornika ADC w taki sposób:

I po sprawie 🙂

EDIT:

Ba, nawet mógłbyś sobie dorobić dodatkowe przyciski zwiększania i zmniejszania prędkości jazdy 🙂

Już zapchałem ten procek programem ...

No nie żartuj... 1KB zapchałeś - czym?

Przesiądź się na C czym prędzej 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Kurde panowie rzeczywiście lepiej będzie kupić większy procek z większą ilością pinów i wywalić mostek H. Pisząc zapchałem miałem na myśli że wgrałem program już tak że reset robi mi za wejście I/O ale jak to mój nauczyciel mówi kto nie ryzykuje ten się nie uczy szybciej 😋 wielkie dzięki koledzy na pewno wasze posty nie pójdą na marne bo już się paru rzeczy nauczyłem wiec dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

KPRR, tym razem wyjaśnij mi czemu chcesz wywalić mostek H? Przecież potrzebujesz go do sterowania silnikami. Nie możesz silników sterować wprost z pinów procesora. Poza tym musisz dobrać mostek do silników lub na odwrót 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

Pisząc zapchałem miałem na myśli że wgrałem program już tak że reset robi mi za wejście I/O...

Tylko go nie wyrzucaj, bo prędzej czy później i tak zbudujesz Fusebit Doctora, więc go odblokujesz.

... ale jak to mój nauczyciel mówi kto nie ryzykuje ten się nie uczy szybciej ...

... no ale w dobie internetu i forów wszelkiej maści nie trzeba aż tak ryzykować ... koniec języka (opuszki palców) za przewodnika 😃

Link do komentarza
Share on other sites

DEKADO sprawa jest taka że na początku pomysł był taki by na sprawdzenie siebie zrobić ramie robota ale po małym problemie że program napisany przeze mnie nie chciał się zmieścić na tą małą attinke załamałem się, i tak przeglądając rzeczy znalazłem 2 mostki i stwierdziłem że można by zrobić starą myśl zrobienia czołgu dla małego kuzynka. No ale na razie muszę jakoś pomyśleć nad tymi propozycjami od was i jakoś na spokojnie przerobić układ i zaprogramować prościej na 2 attinkach na razie a później na większej atmedze. Ale cały czas nie wiem jak mam zaprogramować wyjście i podłączyć je do wejść EN.

[ Dodano: 15-12-2011, 15:27 ]

hej mam jeszcze jedno pytanie do kolegów czy sygnał I/O mogę podłączyć z jednego pinu procka do 2 wejść A1 i A4 żeby był podawany sygnał I na oby dwa wejścia w tym samym czasie czy raczej nie mogę ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.