Skocz do zawartości

Opis działania Waldka i lutowanie podzespołów.


Kurczaczof

Pomocna odpowiedź

Witam! We wtorek będę przedstawiał prezentację na temat prostych robotów. Przy pisaniu pracy posłużyłem się polskimi jak i angielskimi forami, wikipedią. Niestety nie udało mi się znaleźć opisu działania Waldemara światłoluba. Czy byłby ktoś miły i opisał mi jego działanie, tak żeby nawet laik zrozumiał o co chodzi.

2 rzecz to w jaki sposób lutować nóżki układu scalonego z kabelkami? Pytałem się osób bardziej obeznanych z lutowaniem i zawsze słyszałem tę samą odpowiedź, że pomiędzy nóżkami są zbyt małe odstępy i ciężko będzie poprawnie wszystko przylutować.

Z góry dziękuję

Kacper.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Opis działania Waldka Światłoluba z tematu "Od żółtodzioba do pierwszego robota w dwa tygodnie":

Schemat robota został uproszczony do minimum. Bardziej zaawansowane roboty buduje się w oparciu o mikrokontrolery, które trzeba zaprogramować, ale w tym przypadku całą funkcję "logiki" działania przejmuje układ L293. Jest on wyspecjalizowanym układem do niezależnego sterowania dwóch silników w oparciu o mostek H. Fototranzystory wraz z rezystorami tworzą dzielniki napięcia, które "ustalają" napięcie na pinie 2 i 15 w zależności od natężenia światła padającego na odpowiedni fototranzystor. W momencie kiedy napięcie to przekracza 2.3V, układ "rozpoznaje" je jako stan wysoki (logiczne 1) i załącza silnik.

Aby lepiej zrozumieć pracę układu, wypada zapoznać się z jego notą katalogową.

Co do drugiego pytania - nie wiem. Ja jedynie lutowałem układ scalony na płytce. 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

układy scalone w obudowie przewlekanej dość łatwo polutować z kabelkami. Bierzesz kabelki które chcesz je przylutować i blielisz końcówki kabli. Następnie bierzesz układ i przykręcasz go w imadle wyprowadzeniami do góry. Następnie bierzesz pobileony kabel i przystawiasz ją do nóżki układu i przytykasz lutownicą aż się złączą. I tak z wszystkimi nóżkami. Zacznij lutować te kable lutować od strony jeśli trzymasz kole w prawej to od lewej strony, a jeśli odwrotnie to analogicznie. Jak skończysz jedną stronę to przekręcasz scalak.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.