Skocz do zawartości

Sand Flea - 10 metrów w górę bez rozbiegu


Usharn

Pomocna odpowiedź

Roboty potrafią poruszać się w różnoraki sposób. Są takie, które jeżdżą, chodzą, biegają, czy nawet latają. Roboty, które skaczą są jednak rzadkością - dlatego też najnowszy robot z Boston Dynamics jest tak interesujący.

Sand Flea jest projektowany już od paru lat, ale dopiero teraz można zobaczyć, co to maleństwo potrafi. Pomysł na takiego "skoczka" nie jest świeży - Precision Urban Hopper (wynik wspólnej pracy Sandia National Labs i Boston Dynamics z 2009) również potrafił skakać, robił to jednak w inny sposób. Sand Flea skacze dopiero, gdy się zatrzyma, podczas gdy PUH skakał w trakcie ruchu. Jak dokładnie Sand Flea skacze, widać na zamieszczonym poniżej filmiku:

Skoki wykonywane przez Sand Flea są nie tylko wysokie (bez problemu potrafi on przeskoczyć 10-metrową przeszkodę), ale i precyzyjne : potrafi on wskoczyć przez okno na pierwsze piętro. Tłok, dzięki któremu skoki te są możliwe, jest zasilany dwutlenkiem węgla. Jedno napełnienie starczy na około 25 skoków. Swe umiejętności Sand Flea miałby wykorzystywać np. w Afganistanie, jako robot zwiadowczy. Jedynym problemem w tym jest stabilność podczas skoku - kamerka zamieszczona na robocie musi przecież dać jak najostrzejszy obraz - ale uzyskanie ostrości może być ciężkie, gdy robot wykona salto. Choć przecież pomysł na utrzymanie stabilności już jest - wystarczy dać mu ogon...

Źródło : spectrum.ieee.org

Link do komentarza
Share on other sites

Przy konstrukcji dla wojska wątpię, żeby 2m były nieważne. Dosyć duża ta "granica błędu" i powinno się to sprostować. Wysyłanie sprzętu na wojnę, w którym nie wiadomo jakie ma osiągi, może się trochę równać z beta-testami. Wydaję mi się, że wojsko słynie z precyzji i tak powinno pozostać 😉

Tak czy siak robot mi się strasznie spodobał. Bardzo fajnie rozwiązana metoda skoku. Szczególnie zainteresowała mnie dokładność i żywotność tej konstrukcji. Na pierwszy rzut oka wygląda jakby miał się rozlecieć po kilku skokach (przynajmniej dla mnie) 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Szczególnie zainteresowała mnie dokładność i żywotność tej konstrukcji. Na pierwszy rzut oka wygląda jakby miał się rozlecieć po kilku skokach (przynajmniej dla mnie) 🤣

No, w końcu pchła też jest niepozorna - ale gdyby ludzie skakali jak pchły, to mogliby przeskoczyć WTC 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przy konstrukcji dla wojska wątpię, żeby 2m były nieważne. Dosyć duża ta "granica błędu" i powinno się to sprostować.

Myślę że to nie "granica błędu" a wypełnienie buteleczki CO2. 🙂 Pierwszy skok na te samej buteleczce zawsze może być najsilniejszy, później gdy ciśnienie spada, skoki są coraz słabsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.