Skocz do zawartości

Rakietowe owady! - Projekt Harvard Microrobotics Lab


Usharn

Pomocna odpowiedź

Chyba każdy zgodzi się, że rakiety są fajne –tak samo jak roboty, szczególnie roboty wyglądające jak owady. A co, gdyby obydwie te rzeczy połączyć w jedno? Harvard Microrobotics Lab pokazuje, jaki wynik mogłaby dać taka "fuzja".

Badania, prowadzone przez to laboratorium nie zdają się być związane z podobnymi badaniami, prowadzonymi przez Army Research Laboratory i University of Maryland Microrobotics Lab. Tamte rakiety były zaprojektowane do skakania, opisywane dziś roboty zaś są przystosowane do latania. Jak dobrze Harvardzkie mikroboty latają, widać na poniższym filmiku.

Naukowcy wybierają malutkie rakiety zamiast bardziej konwencjonalnego napędu zasilanego bateryjkami z prostego powodu: rakieta, w porównaniu do baterii wytwarza więcej energii na jednostkę masy. Rakiety wykorzystane na filmie wykorzystują APCP (Ammonium Perchlorate Composite Propellant – paliwo oparte na nadchloranie amonu), zaś ich schemat budowy przedstawia się następująco:

Jak wynika z klipu, schemat ten jest skuteczny, ale twórcy mikrobotów nie są jeszcze z nich całkowicie zadowoleni. Minilotnie są bowiem według nich nie do końca zbalansowane, co powoduje że lot jest niestabilny.

Źródło : spectrum.ieee.org

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.